Závodění či pohled na technologie zítřka. Formule E chce upoutat fanoušky motorsportu i generaci Y

Formule E se pyšní nejen tím, že díky svému pohonu může závodit v centrech měst, ale janoušovskou vesnicí plnou futuristických lákadel.
Ale hlavním důvodem, proč se desítky tisíc diváků vydaly v sobotu na bývalé letiště Tempelhof, byly závody na speciálně postavené trati. Monoposty poháněné bateriemi se utkaly na dvoukilometrovém okruhu, který chránily dvě řady plotů.
Vlastně nechránily ani tak trať, jako spíš diváky kolem ní před troskami vozů z případné havárie. Fotografové měli speciálně vyhrazené otvory.
Závodilo se v den královské svatby prince Harryho a Meghan Markleové, což připomněla party v boxech britského týmu Jaguar.
Formule E ráda láká celebrity. V hlavním městě Německa se v monopostu na baterie svezl bývalý skvělý fotbalista Lothar Matthäus či modelka a herečka Emily Ratajkowská.
Foto: Radek Vičík
Radek Vičík Radek Vičík
22. 5. 2018 13:31
Podívejte se s námi za kulisy závodu elektrické Formule E, který v sobotu hostilo bývalé letiště Tempelhof v Berlíně.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy