Fanoušci NASCAR přejí Trumpovi, v seriálu se znovu objeví jeho předvolební auto

Radek Vičík Radek Vičík
9. 2. 2020 21:06
Podobně jako před čtyřmi lety se v rámci zámořského šampionátu NASCAR objeví na trati vůz s předvolební reklamou Donalda Trumpa.
Joe Nemechek bude pilotovat v závodě nižší série NASCAR v Daytoně vůz týmu Mike Harmon Racing v barvách předvolební kampaně Donalda Trumpa.
Joe Nemechek bude pilotovat v závodě nižší série NASCAR v Daytoně vůz týmu Mike Harmon Racing v barvách předvolební kampaně Donalda Trumpa. | Foto: Mike Harmon Racing

Zatímco v roce 2016 měl Trumpovu reklamu automobil v elitní sérii tehdy zvané Sprint Cup, nyní se logo podporující úřadujícího prezidenta USA a zároveň kandidáta republikánů do podzimních voleb objeví ve druhé nejvyšší "lize" Xfinity Series.

Do Chevroletu s číslem 47 a nápisem "Trump Pence 2020" usedne 56letý veterán Joe Nemechek. Rekordman v počtu startů v rámci všech podniků NASCAR s 1188 závody pojede v barvách stáje Mike Harmon Racing 15. února na slavném oválu v Daytoně. Tam bude na programu úvodní díl sezony pod názvem NASCAR Racing Experience 300.

Fanoušci série NASCAR patří podle sociologických průzkumů většinově mezi voliče Donalda Trumpa, proto je na ně právě v tomto šampionátu znovu cílena kampaň.

Před čtyřmi lety se vůz s číslem 55 pilotovaný Reedem Sorensonem proháněl  po oválu Texas Motor Speedway také v barvách americké trikolory. Ze všech stran auta značky Toyota byl umístěn Trumpův předvolební slogan "Make America Great Again". Rodák z Georgie tehdy obsadil 35. pozici.

Vůz Reeda Sorensona s Trumpovou reklamou v garáži týmu Premium Motorsport před prezidentskými volbami v roce 2016.
Vůz Reeda Sorensona s Trumpovou reklamou v garáži týmu Premium Motorsport před prezidentskými volbami v roce 2016. | Foto: Premium Motorsports via Instagram

Na rozdíl od zámoří není v Evropě politická reklama vítána. O tom se předloni přesvědčil otec amerického pilota formule 2 Santina Ferrucciho, který chtěl mít na synově monopostu rovněž slogan prezidenta Trumpa "Make America Great Again".

Tým Trident mu to tehdy s ohledem na regule šampionátu nedovolil. Sám Ferrucci byl už během sezony vyhozen za to, že narazil do týmového kolegy a ještě k tomu jezdil v monopostu s mobilem v ruce.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

před 1 hodinou

Bývalé polské velvyslankyni v Praze hrozí vězení za šikanu podřízených

Bývalá polská velvyslankyně v Praze stane před soudem kvůli údajnému týrání podřízených. V případě odsouzení jí hrozí až pět let vězení, napsal dnes zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na mluvčí varšavské prokuratury.

Prokuratura podle portálu po 16 měsících vyšetřování poslala varšavskému soudu obžalobu, podle které se diplomatka půldruhého roku - prakticky od svého nástupu v Praze - dopouštěla týrání sedmi podřízených. O podezřeních vůči velvyslankyni ministerstvo zahraničí vědělo přinejmenším od loňského léta, uvedl Onet.

Onet v souladu s polskými předpisy označuje obžalovanou jen jako Barbaru Ć. Polskou velvyslankyní v Praze byla až do června Barbara Ćwiorová, než ji prezident Andrzej Duda odvolal.

Vyšetřovatelé se případem zabývali od loňského července, kdy trestní oznámení na velvyslankyni kvůli mobbingu, tedy šikaně a diskriminaci v práci, podal generální ředitel ministerstva Andrzej Papierz. K porušování práv pracovníků později prokuratura přidala vážnější obvinění z týrání podřízených. Za první bod obžaloby hrozí dva roky vězení, za druhý až pět let.

Další zprávy