"Americký Schumacher" Johnson po příští sezoně skončí v NASCAR

ČTK ČTK
21. 11. 2019 1:04
Rekordman v počtu titulů v NASCAR Jimmie Johnson po následující sezoně skončí se závoděním v této prestižní automobilové sérii.
Pilot NASCAR Jimmie Johnson
Pilot NASCAR Jimmie Johnson | Foto: NASCAR Media - Donald Page/Getty Images

Sedminásobný šampion se o první místo v historických tabulkách dělí s Richardem Pettym a Dalem Earnhardtem seniorem a v 19. roce svého působení se ještě jednou pokusí v čele pořadí osamostatnit. Oznámil to ve videovzkazu na sociálních sítích.

View this post on Instagram

#Chasing8 one final time

A post shared by Jimmie Johnson (@jimmiejohnson) on

Čtyřiačtyřicetiletý Johnson za volantem Chevroletu s číslem 48 vyhrál dohromady 83 závodů NASCAR, poslední ale už v roce 2017. O rok dříve slavil poslední celkové prvenství, předtím ovládl i sezonu 2013 a v letech 2006 až 2010 se pěti triumfy za sebou postaral o historický rekord.

Zatímco Johnson je hvězdou posledních dvou dekád, Petty seriálu dominoval v 60. a 70. letech a Earnhardt senior v 80. a 90. letech minulého století. V uplynulé sezoně Johnson obsadil až 18. místo, jeho maximem byla třetí příčka v Daytoně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy