Praha - Od kritického lyžařského pádu sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera dnes uběhly přesně dva roky, ovšem zdravotní stav motoristické legendy stále zůstává jedním z nejpřísněji utajovaných tajemství světového sportu.
Mediální mlžení nepřestává
Kromě několika "řízených úniků" v podobě vyjádření jezdcových přátel a občasného neurčitého oficiálního komuniké dokáže manželka Corinna zajistit, že na svět nevyjde žádná skutečně ověřená informace týkající se zranění hlavy, které Michael při pádu utrpěl.
O skutečném "Schumiho" stavu tak nezbývá nic jiného, než jen spekulovat. Opřít se můžeme o vyjádření jeho bývalých kolegů z Ferrari, kteří patří k vyvoleným, jimž paní Schumacherová dovolila brzy už 47letého pacienta navštívit.
"Snažím se Michaela navštěvovat, komunikuji s jeho rodinou. Viděl jsem ho několikrát, jeho manželka Corinna mi průběžně volá a říká, co všechno se zlepšuje. Modlíme se za něj každý den, i když to je těžké a jeho stav se lepší hodně pomalu," citoval deník Daily Mirror bývalého sportovního ředitele Ferrari Rosse Brawna.
Rehabilitace za všechny peníze
Jaké pokroky Schumacher učinil, už ovšem nedoplnil. A ty by byly načase, protože z jednoho křídla Němcovy luxusní vily na břehu Ženevského jezera vznikla luxusní rehabilitační klinika, která podle britských novinářů "spolkne" týdně 143 000 eur (téměř 3,9 mil. Kč). Nad závodníkem má 24 hodin denně bdít patnáct odborníků od lékařů po rehabilitační sestry.
V této vile u Ženevského jezera se Michael Schumacher zotavuje z následků zranění hlavy:
#GLAND Vetri colorati per proteggere Schumacher dai droni dei paparazzi http://t.co/crKgPRtQP7 pic.twitter.com/3KLNnRWT4o
— Ticinonline (@Ticinonline) June 3, 2015
Léčba už přišla na 13 milionů eur, takže Corinna Schumacherová v květnu prodala soukromý tryskáč v ceně 34 milionů eur. A jak uvedl list Christian Today, na spadnutí je i prodej luxusní horské chaty ve Francii.
Právě francouzské Alpy se bývalé hvězdě stáje Ferrari staly osudnými. Přesně před dvěma lety, 29. prosince 2013, se zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.
Komplikovaná cesta po nemocnicích
Francouzští záchranáři Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.
To kritizoval Gary Hartstein, bývalý hlavní lékař formule 1 a šéf institutu FIA, který vzdělává traumatology z celého světa v poskytování péče zraněným závodníkům.
"Jsem velkým kritikem systému, který bez jiných závažných důvodů umožňuje poslat lidi se zraněním hlavy do center bez neurochirurgického zázemí. Zdržení zákroku, stejně jako další let vrtulníkem, nemohou být pro poškozený mozek ničím dobrým. Zvláště v situaci, kdy nitrolební tlak stoupl natolik, že se části mozku doslova drtí o lebeční klenbu," vysvětlil americký expert.
Půl roku v kómatu
V nemocnici v Grenoblu Schumacher hned podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Lékaři ho z něj probouzeli téměř půl roku, závodník se kómatu úplně probral až v půlce loňského června.
Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu v městečku Gland. A teď Schumacherovi, jeho blízkým i fanouškům po celém světě nezbývá nic jiného, než jen čekat a věřit v další dobré zprávy.