Méribel - Čtyřiačtyřicetiletý sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher se v pondělí večer podrobil v nemocnici v Grenoblu druhé operaci mozku. Zdravotní stav čtyřiačtyřicetiletého Němce se poté mírně zlepšil. Schumacher nicméně zůstává v umělém spánku a je dál v ohrožení života.
"Situaci máme více pod kontrolou než včera. Dá se mluvit o stabilizaci jeho celkového zdravotního stavu, což nás trochu překvapilo. Ale má před sebou ještě dlouhou cestu," uvedl na dnešní tiskové konferenci Emmanuel Gay, hlavní neurochirurg nemocnice v Grenoblu.
"Následující hodiny budou rozhodující"
Druhá operace motoristické legendy trvala dvě hodiny. Lékařům se při ní podařilo snížit tlak v lebce a odstranit velký hematom z levé strany Schumacherovy hlavy. "Byl větší a přístupnější než ty ostatní. Usoudili jsme, že ho můžeme odstranit bez rizika," uvedl Gay.
Díky mírnému zlepšení však mohli v pondělí doktoři přistoupit k další operaci, kterou musela odsouhlasit rodina. "Na základě jeho stavu jsme provedli zákrok, který jsme původně neplánovali," potvrdil šéf jednotky intenzivní péče Jean-Francois Payen.
Navzdory pozitivnímu vývoji je Schumacherův stav stále vážný. "Nedá se říct, že je mimo ohrožení života, ale získali jsme čas na další kroky," řekl Payen. "Také následující hodiny mohou být rozhodující," dodal.
Schumacher má u sebe své blízké
Legendární pilot, u jehož lůžka jsou manželka Corinna, jejich děti i šéf FIA (Mezinárodní automobilové federace) Jean Todt a Ross Brown (to ale odpoledne mluvčí německého pilota popřela), se zranil v neděli dopoledne při lyžování v Alpách.
"Jeho stav hodnotíme jako mimořádně vážný. Náš neurochirurgický tým je stále u jeho postele, na prognózu je ale příliš brzy," uvedl Stéphane Chabarde, šéf anesteziologů z Univerzitní kliniky v Grenoblu.
Rodina děkuje za přání k uzdravení
"Z respektu k rodině nebudeme zmiňovat detaily. Schumacher má různá poranění mozku, víc neřeknu," dodal další z lékařského konzilia, které se o Schumachera stará. Nechybí v něm ani Gerard Saillant, specialista na podobná zranění a šéf lékařů FIA.
"Chceme poděkovat lékařskému týmu, o němž víme, že dělá maximum, aby Michaelovi pomohl. Zároveň děkujeme mnoha lidem na celém světě, kteří vyslovují svou účast a posílají Michaelovi přání k uzdravení," uvedli zástupci rodiny, kteří zároveň požádali média o respektování soukromí.
Schumiho stav sleduje celý svět
Dle zpráv německých novinářů má "Schumi" otok mozku, který se mu nyní snaží doktoři snížit. "S takovými poraněními se setkáváme často, je to nebezpečný sport. Je ale dobře, že se jedná o sportovce, kterému je navíc 44 let," přidal Chabarde.
K německé sportovní legendě mezitím putují slova podpory z celého světa, jeho příběh vládne všem velkým světovým deníkům. Mezi těmi, kteří drží Schumacherovi na dálku palce, nechybí ani jeho nástupce a přítel Sebastian Vettel.
"Doufám, že mu bude co nejdříve zase lépe. Přeju jeho rodině hodně síly," uvedl čtyřnásobný mistr světa pro agenturu SID. "Modlím se za tebe, bratře. Doufám, že se rychle uzdravíš. Bůh ti žehnej, Michaeli," napsal na twitteru Schumacherův dlouholetý spolujezdec z týmu Ferrari Felipe Massa z Brazílie.
Schumiho podpořila také Merkelová
"Mé myšlenky jsou v této těžké době u Michaela Schumachera. Má více než kdokoli jiný sílu, aby to překonal," uvedl Němcův bývalý soupeř Jenson Button z Británie.
Na zranění slavného sportovce reagovala prostřednictvím svého mluvčího i německá kancléřka Angela Merkelová.
"Stejně jako miliony Němců byli i spolková kancléřka a členové vlády mimořádně zděšeni, když se dozvěděli o těžké nehodě Michaela Schumachera na lyžích. Spolu s ním a jeho rodinou doufáme, že zranění překoná a uzdraví se," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.
Kolem nemocnice v Grenoblu se během celé noci shlukovali fanoušci německého závodníka, který ukončil kariéru ve formuli 1 definitivně loni. Na místě nehody - u 2783 vysokého svahu na hoře Saulire pokračuje vyšetřování nehody.
Policie vyloučila cizí zavinění
Místní policie zatím vyloučila cizí zavinění v podobě Schumacherovy srážky s dalším lyžařem. Lékaři zároveň potvrdili, že měl na hlavě helmu, která jej ochránila před smrtí přímo na místě. Schumacherovi se stalo zranění dvacet metrů od upravené sjezdovky, kde se ale smí v Alpách na vlastní nebezpečí jezdit. S legendárním závodníkem byl v době nehody jeho dvanáctiletý syn.
"Vzhledem k rozsahu poranění musel být náraz velmi silný. Krátce po nehodě byl sice Schumacher při vědomí, neodpovídal ale na otázky a byl velmi roztržitý. Bez přilby by nehodu nepřežil. Jeho tělesnou teplotu momentálně udržujeme na úrovni 34 až 35 stupňů," vysvětlili lékaři.
"Není jasné, co zjištěná poranění hlavy způsobí. Každý případ je unikátní, průběh se u jednotlivých pacientů liší, nejde další vývoj zobecňovat," dodali doktoři neurčitě. Nezbývá než doufat, že Schumacher tento svůj nejtěžší závod zvládne...
Šéf lyžařů: Bude mít normální život
Ve šťastný konec věří ředitel závodů FIS Günter Hujara, jenž se zasloužil o velký pokrok v otázkách bezpečnosti při závodech ve sjezdovém lyžování.
"Schumacherovo zranění je podobné těm, která v minulých sezonách utrpěli (Daniel) Albrecht a (Johan) Grugger. Byli vážně zranění, ale dokázali se zotavit a žijí normální život," řekl Hujara agentuře Reuters s odkazem na sjezdaře, kteří se vážně zranili v Kitzbühelu.
Albrecht po pádu zůstal tři týdny v komatu. "Schumacher nejel tak rychle jako oni, takže má slušnou šanci. Sportovci mají sílu překonat těžké časy," dodal.