Revoluce v F1: Medaile znamenají spásu, ale i zkázu

Ondřej Roubínek
26. 11. 2008 16:25
Ne všichni jsou novým návrhem nadšeni
Co když se objeví takový fenomén jako Michael Schumacher?
Co když se objeví takový fenomén jako Michael Schumacher? | Foto: Reuters

Londýn - Bernie Ecclestone slibuje revoluci. Formule jedna se má od příští sezony zbavit nudy a taktizování: díky tomu, že o titulu už nebudou rozhodovat body, ale jen počet vítězství, budou piloti muset předjíždět i tam, kde nyní radši neriskovali.

Systém bodového ohodnocení v závislosti na umístění funguje ve formuli od vzniku seriálu v jeho dnešní podobě v roce 1950.

Kdyby se podle Ecclestonova návrhu závodilo už letos, mistrem světa by se nestal Lewis Hamilton, ale Felipe Massa, který získal o jedno vítězství navíc. Celkem by se v historii F1 měnilo dvanáct světových šampionů.

Nejvíce by na novém systému vydělali Nigel Mansell a Jim Clark, kteří by díky počtu zlatých medailí získali každý navíc dva celkové triumfy.

Čtěte více: Ecclestonova revoluce: Medaile místo bodů už příští rok

Nad výdělkem by naopak splakal Nelson Piquet, který by v takto nastaveném hodnocení nezískal ani jeden ze svých tří titulů.  Šampionem by se nestal ani Keke Rosberg, otec současného pilota Williamsu Nico Rosberga, který v roce 1982 vyhrál jen jeden závod.

Co když přijde nový Schumacher?

Žádný strach o svých sedm titulů by nemusel mít fenomenální Michael Schumacher. Jenže právě případ legendárního Němce vyvolává v souvislosti s Ecclestonovým návrhem největší pochybnosti.

Čtěte více: Revoluce v F1: Konec bodů a nudy, Hamilton by zaplakal

Schumacher měl totiž v roce 2004 na kontě devět vítězství, která by mu při osmnácti velkých cenách v sezoně zajistila titul už po deseti závodech! Téměř polovinu ročníku by tak už o nic nešlo, zatímco při bodovém systému by se jeho náskok dal stále dohnat.

Při podobné dominanci by tak Ecclestonův medailový systém ztrácel smysl a situace by se mohla oproti dnešnímu stavu naopak spíše zhoršit.

Na druhou stranu řada bývalých pilotů odmítá, že by se měla éra Schumachera vrátit. Například Damon Hill, před Hamiltonem poslední britský šampion, prohlásil toto: "Formule se ohromně vyrovnala, už to není o jednom, dvou jezdcích. Nevím, co se stane příští rok, a to je dobře."

Ztratí se motivace pro menší stáje

S kritikou ovšem přispěchal bývalý šéf týmu Eddie Jordan. Podle něho je zrušení bodů cestou do záhuby, protože menší stáje nebudou mít prakticky o co bojovat.

"Myslím, že je to nesmysl," řekl Jordan radiu BBC Five Live. "Body jsou nezbytné. Já jsem bojoval za to, aby se udělovaly až do osmého místa, protože pro týmy tam dole je jeden bod stejně důležitý jako vítězství pro Ferrari nebo McLaren," varuje bývalý majitel týmu Jordan.

Podle něho je boj o místo v elitní bodované osmičce klíčový ve vývoji mladých pilotů, kteří začínají ve slabších stájích.

"Piloti jako Felipe Massa, kteří se vypracovali úplně odspodu, moc dobře vědí, jak důležité tyhle body jsou," vysvětluje Jordan. "Každý , kdo je v tom finančně zapojený, vám řekne, jaké to je, když za vaše úsilí někdy přijde aspoň bod," dodává.

"Ecclestone si myslí, že všechny zajímá jen vítězství. Omlouvám se, ale postavit to jen na tom je podle mě málo," tvrdí Eddie Jordan.

 

Právě se děje

Další zprávy