Renault bude po návratu do F1 závodit s Maldonadem a Palmerem

ČTK ČTK
7. 12. 2015 19:03
Po návratu Renaultu mezi týmy F1. Angažavola stáj bývalé jezdce Lotusu Pastora Maldonada a Jolyona Palmera.
Pastor Maldonado vymění Lotus za Renault
Pastor Maldonado vymění Lotus za Renault | Foto: Pirelli Motorsport

Londýn - Automobilka Renault bude příští rok při návratu do seriálu mistrovství světa formule 1 spoléhat na piloty Pastora Maldonada a Jolyona Palmera, kteří měli uzavřené smlouvy se stájí Lotus. Podle výkonného ředitele týmu Renault Matthewa Cartera se na platnosti kontraktů ani po převzetí stáje nic nezměnilo.

O třetím jezdci se teprve rozhodne

Venezuelan Maldonado, jenž do týmu přináší štědrou sponzorskou podporu státního petrolejářského koncernu PSDVA, i Brit Palmer podepsali s Lotusem nové smlouvy už před tím, než Renault oficiálně potvrdil převzetí týmu. Pozice třetího jezdce je zatím volná. Letos ji zastával Palmer, jenž v kokpitu vystřídá Francouze Romaina Grojseana, který odešel do nového amerického týmu Haas F1.

Spekulace o možných změnách na místech pilotů vyvolala slova výkonného ředitele Renaultu Carlose Ghosna při oznámení návratu automobilky do F1. Ghosn sliboval, že podrobnosti o cílech, jezdcích, strategii a partnerech tým oznámí v lednu. Podle Cartera ale půjde jen o formální potvrzení jmen, slavnostní představení nového jména stáje, týmových barev a podobně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy