Kopecký začal cestu za obhajobou titulu jasným triumfem na Valašské rallye

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 3. 2017 14:54
Jan Kopecký to s domácím rallyovým hattrickem myslí vážně, první soutěž sezony - Valašskou rallye - vyhrál s více než minutovým náskokem. Václav Pech musel o druhé místo bojovat s Janem Černým, rozhodla pouhá vteřina.
Václav Pech, Jan Kopecký a Jan Černý spolu se svými spolujezdci slaví v cíli Valašské rallye.
Václav Pech, Jan Kopecký a Jan Černý spolu se svými spolujezdci slaví v cíli Valašské rallye. | Foto: Jiří Šimeček

Valašské Meziříčí - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký suverénně vyhrál Valašskou rallye a úspěšně vstoupil do sezony mistrovství České republiky. Úřadující domácí šampion ovládl 36. ročník soutěže a druhého Václava Pecha porazil o minutu a 11 sekund.

"Rallye nám vyšla na jedničku. I přes velký náskok, který jsem získal během první etapy, jsem se i dnes snažil jet rychle, protože za čtrnáct dní jedeme Korsickou rallye, tak nechci vypadnout z tempa," řekl Kopecký a poukázal na svůj další start v seriálu mistrovství světa.

Zatímco o triumfu Kopeckého nebylo pochyb, Pech musel o druhé místo tvrdě bojovat. Na stříbrnou pozici se posunul až v poslední rychlostní zkoušce a třetího Jana Černého nakonec porazil jen o sekundu.

"První ostrý start s novým autem nám vyšel. I když jsme se snažili stále zrychlovat, tak máme před sebou ještě hodně práce. Před poslední erzetou jsme se hodně kousli, abychom předjeli Honzu Černého s dostali se na druhé místo. To se povedlo," radoval se Pech, jenž v letošní sezoně přesedl do vozu Ford Fiesta R5.

Pětatřicetiletý Kopecký v Česku v uplynulých dvou sezonách neprohrál a vítězně vstoupil i do roku 2017. Na "Valašce", která se do seriálu MČR vrátila po pěti letech, si připsal v domácím mistrovství dvanáctou výhru za sebou. Naposledy nebyl při svém startu dekorován vítězem na Rallye Český Krumlov 2014, kterou nedokončil.

"Pro nás se vše vyvíjelo skvěle, vedli jsme od první zkoušky až do poslední. Dokázali jsme na domácí půdě opět vyhrát, tím pokračujeme v naší tříleté vítězné české sérii. Navíc jsme udělali první důležitý krok za obhajobou titulu a v podobném duchu zkusíme pokračovat i na dalších podnicích," řekl závodník z Kostelce nad Orlicí.

Kopecký na Valašské rallye vyhrál jedenáct z dvanácti měřených testů, pouze v úvodní erzetě druhého dne jej o půl sekundy pokořil nakonec čtvrtý Jan Dohnal.

"Honza už netlačil na pilu a nejel na krev. Byla to první rychlostka dne a měl už dostatečný náskok. Zatímco my do toho šli naplno. Půl vteřiny není žádný velký rozdíl, ale jsme za to šťastní. Skalp továrny se počítá," pousmál se Dohnal v rozhovoru pro Mediasport.

Černý v boji o druhé místo postupně stahoval ztrátu ze soboty a po desáté erzetě Pecha předstihl. V dalších dvou testech byl ale zkušenější Pech rychlejší a opět se posunul těsně před Černého.

"Mrzí mě, že jsme v závěru přišli o druhé místo, ale auto začalo ztrácet výkon. Navíc Václav hodně zabral, takže nezbývá než mu pogratulovat. Celkově jsem s víkendem spokojený - máme rychlost i spolehlivost a to jsou karty, se kterými se dá dobře hrát v dalších soutěžích letošního mistráku," řekl Černý, jehož vozu Škoda Fabia R5 se podle všeho poškodilo ložisko na levém předním kole a nefungovaly mu pak brzdy.

Sedmidílné MČR bude pokračovat 21. a 22. dubna, kdy se pojede Rallye Šumava Klatovy.

Video souhrn Valašské rallye:

Janča Valašská rallye, první soutěž seriálu TrueCam mistrovství České republiky v rallye:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:30:57,8, 2. Pech, Uhel (Ford Fiesta R5) -1:11,1, 3. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia R5) -1:12,1, 4. Dohnal, Ernst (Ford Focus WRC) -2:01,1, 5. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -3:04,5, 6. M. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -3:22,7, 7. J. Szeja, M. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) -3:30,9, 8. Tlusťák, Vybíral (Škoda Fabia R5) -4:25,4.

Průběžné pořadí TrueCam MČR: 1. Kopecký 60, 2. Pech 46, 3. J. Černý 41, 4. Dohnal 29, 5. Odložilík 23, 6. M. Vlček 22.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy