Polským národním sportem třese skandál. V hlavní roli Gollob

Radek Vičík Radek Vičík
25. 9. 2013 15:00
Pád Tomasze Golloba v sobotní Grand Prix spustil v polské ploché dráze lavinu. "Skandál století" řeší i vláda.
Podívejte se na kolizi Tomasze Golloba s Taiem Woffinedenem, která vyvolala největší skandál novodobé historie polského "žužla". | Video: youtube.com

Zielona Góra - Jen si to představte. Real Madrid a Barcelona hrají rozhodující mač o titul krále španělské fotbalové ligy. Ale Barceloně se v předvečer zápasu zraní Messi a protože Real odmítl odložit utkání na dobu, kdy se kanonýr uzdraví, celý tým Barcy hodinu před zápasem odjíždí z Estadia Santiaga Bernabéu.

Šílené? Ve Španělsku asi ano, ale v polském národním sportu se přesně to samé odehrálo v neděli v odvetě finále plochodrážní Enea Exraligy. Tým z Toruně prchnul ze stadionu hodinu a půl před startem vrcholu sezony.

Protože domácí první závod vyhráli o tři body, byl po povinném čekání na případný návrat soupeře do depa šampionem vyhlášen celek Ziolené Góry.

"Takové chování jsme vážně nečekali. Ne, že by mě titul netěšil, ale chtěli jsme si ho vybojovat na dráze," řekl Pawel Dudek, 21letá nastupující hvězda v barvách celku Stelmet Falubaz Zielona Góra.

Rychlé motory lákají diváky

"Žužel" je polským národním sportem a fanoušci si domácí nejvyšší soutěž patřičně užívají. Plochodrážní návštěvy by Polákům mohla česká fotbalová liga závidět, v průměru na zápase je to skoro 9000 fanoušků. Jen pro ilustraci, v uplynulém ročníku Gambrinus ligy to bylo 4473 diváků...

A teď si představte, že samotný vrchol sezony zhatí obří skandál. Však se o něj začala zajímat i vláda.

"Takovou situaci bych si nikdy nedokázala představit. Doufám, že vedení soutěže proti tomu klubu (Toruni) vyvodí dalekosáhlé závěry," řekla Joanna Mucha, úřadující ministryně sportu a cestovního ruchu.

Padlý Gollob odstartoval dominový efekt

A proč takové pozdvižení? Všechno začal Tai Woffinden. I když se už skoro jistého šampiona letošní Grand Prix finále vůbec netýká (sám hájí dres Betardu Wroclaw), právě po kontaktu s ním se zranil Tomasz Gollob.

Exmistr světa je kromě jiného lídrem týmu Unibax Toruň, který tak necelých 24 hodin před startem přišel o další svoji hvězdu. Vedle Golloba je totiž na toruňské marodce dlouhodobě zraněný Chris Holder, takže poskládat sestavu pro odvetu finále nebylo pro manažera Slawomira Kryjoma jednoduché.

Toruňští se pokoušeli dohodnout na odkladu finále na 6. října, kdy měl být podle prvních zpráv Gollob už schopný závodit. Jenže Zeliona Góra připomněla pravidla s tím, že je na domlouvání přeložení utkání už prostě pozdě.

"Jeďte domů!"

Navíc se na finále bleskově prodalo 17 500 lístků, tým vypravil z Varšavy speciální tryskáč pro hosty a ve městě byly nachystány mohutné oslavy titulu s ohňostrojem.

Přesto necelé dvě hodiny před plánovaným startem zazvonil manažerovi Toruně telefon s šokujícím příkazem: "Jeďte domů, rozhodla tak dozorčí rada!"

Po chvilce dohadování se celý tým hostí opravdu v čele s Darcy Wardem sbalil a odjel pryč.

"Chtěli jsme závod odjet ve vyrovnaných silách v duchu fair play. Startovat bez Golloba nemělo žádný smysl," hájil se na druhý den Mateusz Kurzawski, šéf klubu Unibax Trouň

Miliony i hrozba sestupu

Toruni nehrozí jen ztráta nadějí na titul. Podle toho, jak moc jsou naštvaní fanoušci, vedení soutěže, sponzoři i místní politici, to může mít pro klub fatální následky.

Po Unibaxu chce náhradu škody televize TVN, která drží lukrativní vysílací práva soutěže a přišla o stovky tisíc korun za reklamy.

Milionů se už teď dožaduje také Zielona Góra za prodané lístky, které teď fanoušci vracejí. A prezident (polská obdoba primátora) Toruně Michal Zaleski začal veřejně pochybovat o další podpoře ploché dráhy ze strany města.

Uprchlému týmu navíc hrozí i tvrdý postih po sportovní stránce. Vedení soutěže mu může kromě "mastné" pokuty odebrat před startem příští sezony citelný počet bodů a množí se hlasy žádající sestup do první nebo dokonce druhé ligy. To je úplně dno, víc soutěží "černého sportu" se v Polsku nejezdí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy