Most čeká velká premiéra, na sever Čech míří světový šampionát superbiků

ČTK ČTK
6. 8. 2021 8:25
Seriál mistrovství světa v závodech superbiků se o víkendu po třech letech vrátí do České republiky. Šestý díl motocyklového šampionátu se ale neuskuteční jako v minulosti v Brně, ale poprvé v historii jej bude hostit Most.
Lídrem šampionátu superbiků je šestinásobný mistr světa Jonathan Rea z Velké Británie.
Lídrem šampionátu superbiků je šestinásobný mistr světa Jonathan Rea z Velké Británie. | Foto: Kawasaki Racing Team

Představitelé severočeského Autodromu v dubnu podepsali s promotérem seriálu smlouvu na pět let, prestižní závody by se tak do Mostu měly vracet i v příštích letech.

Pro mostecký Autodrom je pořádání závodu MS historickou událostí. Okruh i jeho zázemí muselo projít v minulých týdnech vylepšením a bylo zde proinvestováno 15 milionů korun. Upraven musel být například povrch na určitých místech, svodidla, únikové zóny nebo obrubníky.

"Závodní víkend bude pro nás všechny výjimečný. Samotný okruh se díky pořádání WorldSBK posunul do první ligy a jsem rád, že mohu být u toho," uvedl předseda představenstva okruhu Josef Zajíček.

V hlavní kategorii superbiků žádný český jezdec stabilně nestartuje, pro Most ale dostal divokou kartu Karel Hanika. Bývalý účastník MS silničních motocyklů v kategorii Moto3 se v současnosti věnuje vytrvalostním závodům, v superbikovém MS se představil zatím jen v červnu 2018, kdy na okruhu Laguna Seca v USA obsadil 13. a 14. místo.

"Na domácí závod superbiků se strašně těším. Uvědomujeme si, že konkurence je každým rokem silnější a naše pozice bude na chvostu startovního pole, ale jedu s týmem Yart Yamaha, se kterým startuji v závodech endurance, takže se dobře znám se všemi členy týmu. Máme podporu i od tovární Yamahy, takže materiál určitě nebude špatný," uvedl Hanika

Závodník věří, že mu pomůže znalost okruhu. "Budu rád, když se povede nějaký výsledek. Dám do toho všechno," řekl pětadvacetiletý závodník.

V doprovodných kategoriích superbikového MS pravidelně startují Oliver König a Petr Svoboda, kteří bojují ve třídě Supersport 300. V Mostě je na divokou kartu doplní Filip Feigl s Matyášem Červenkou, v kategorii Supersport 600 pojedou Ondřej Vostatek a Jiří Mrkývka. Celkem se tak v Mostě představí sedm Čechů.

"Poprvé se představím před domácím publikem. Chci si to užít, jsem naladěný dobře. Vím, že se musím ukázat a prosadit, abych měl šanci být v příštím roce ve vyšší kategorii," uvedl König, jenž doposud získal jedenáct bodů a průběžně je osmnáctý.

"Stěžejní pro mě bude uspět v kvalifikaci, což se mi v letošním roce zatím tolik nedaří. Početné startovní pole se totiž většinou rozdělí v závodě na dvě skupinky a dostat se do té první ze zadních pozic moc nejde," dodal König, jehož nejlepším letošním výsledkem je osmé místo z Misana.

Bodované závody jsou v Mostě na programu v sobotu a v neděli, již v pátek se ale uskuteční úvodní tréninky. V pozici lídra superbikového šampionátu se na start postaví šestinásobný mistr světa Jonathan Rea z Velké Británie, který má na druhého Turka Topraka Razgatlioglua náskok 37 bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy