Königa čeká klíčová sezona. Motivuje ho výsledek kamaráda Salače

ČTK ČTK
18. 5. 2021 12:43
Zřejmě zlomová sezona v kariéře čeká motocyklového závodníka Olivera Königa, který o víkendu vstoupí do mistrovství světa superbiků v kategorii supersport 300.
Oliver König.
Oliver König. | Foto: Lenka Hatašová

Devatenáctiletý český reprezentant si s ohledem na svůj věk a zejména hmotnost uvědomuje, že by měl pokud možno co nejrychleji přesednout na "větší" motocykl.

"Jsem velký, těžký a starý, takže je na čase něco zajet a posunout se dál. Strašně moc bych si to přál," řekl König na úterní tiskové konferenci v Praze. Hendikepem je pro něj váha 68 kg.

"Je to velká nevýhoda. Když se na mě člověk podívá, tak řekne, že už nemohu shodit. A malí Španělé jsou o dvacet kilo lehčí a na motorce, která má 48 koní, je to znát. Nevymlouvám se na to, ale nějaká nevýhoda to je," uvedl.

Cíl v podobě konkrétních výsledků veřejně nechce vyhlašovat. "Lepší bude, když to dokážu a bude to na výsledkové listině. Jsem ale závodník a chci vyhrávat. Rozhodně to ale nebude jednoduchá sezona," podotkl König, pro nějž sezona odstartuje o tomto víkendu ve Španělsku.

Člena týmu Movision by Mie čeká třetí sezona v supersportech a jeho dosavadním maximem je sedmé místo z britského Doningtonu v roce 2019. V minulé sezoně nasbíral jen šest bodů a skončil v konečném pořadí až 29.

"Loni jsme si mysleli, že jsme v nejlepším týmu v pedoku, ale v polovině sezony jsme prakticky skončili, protože mechanici řekli, že kvůli covidu do Španělska nepojedou. I proto jsme se rozhodli jít svojí cestou a Oliver pojede sám v týmu, který byl postavený jen pro něj," řekl manažer a šéf týmu Miloš Čihák.

I on si uvědomuje, že bude König pod velkým tlakem. "Bude obrovský, protože ví, že potřebuje jít dál. Očekávání jsou velká, ale na druhé straně musíme zůstat nohama na zemi, konkurence v supersportech je velká," uvedl Čihák. Spokojený bude, když bude jeho svěřenec jezdit v první desítce. "A občas se dostane do Top 5," podotkl.

Königa hodně motivuje i úspěch kamaráda Filipa Salače, jenž se o víkendu poprvé v kariéře prosadil na stupně vítězů v MS v kategorii Moto3. "Trávíme spolu hodně času v tréninku i mimo, jsme jako siamská dvojčata. Hodně si rozumíme, jsme jako bráchové," řekl König.

Ještě před startem sezony má König před sebou jeden důležitý úkol - ve středu musí složit praktickou část maturitní zkoušky na střední ekonomické škole, na které studuje management.

"Zítra účtuju, pak odlétám na závody, v pondělí odpoledne mám didaktický test z angličtiny, v úterý test z češtiny a před dalším závodem v Misanu mám ústní zkoušky. Pak už bych měl být připravený soustředit se jen na závody," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy