Rychlostí blesku. Mostečtí domluvili světový závod během pár měsíců

Radek Vičík Radek Vičík
29. 4. 2021 19:22
Plných 38 let trvalo, než se mostecký autodrom definitivně prodral do elitního klubu okruhů pořádajících závody nejvyšší kategorie. V létě se na severu Čech poprvé pojede podnik s puncem mistrovství světa, motocyklové superbiky.
Světový šampionát superbiků se jezdí od roku 1988, ale v Česku jej zatím hostilo jen Brno. V Mostě to bude letos premiéra.
Světový šampionát superbiků se jezdí od roku 1988, ale v Česku jej zatím hostilo jen Brno. V Mostě to bude letos premiéra. | Foto: Kawasaki Racing

Světový šampionát superbiků se jel už jedenáctkrát v Brně, ale tamní organizátoři se ho po sezoně 2018 z ekonomických důvodů zřekli. Hozenou rukavici nyní zvedli Mostečtí. Na jejich okruh zamíří nejlepší světoví superbikeři první srpnový víkend.

Organizátorům ze severu Čech k tomu pomohla přetrvávající omezení kvůli koronaviru, která výrazně narušila původně plánovaný kalendář seriálu.

"Po jednání FIM koncem loňského roku mě napadlo, že pořadatelů je dnes vlastně strašně málo. Tak proč toho nevyužít a nezorganizovat superbiky v Mostě?" vzpomínal prezident českého autoklubu Jan Šťovíček na zrod myšlenky, která se proměnila ve skutečnost čtvrtečním podpisem pětiletého kontraktu o pořádání závodu na severu Čech.

Nad penězi dumal i boss mosteckého okruhu Josef Zajíček. "Je to riziko, ale já mám rád výzvy. Bylo to velmi rychlé. Od prvních kontaktů s promotérem až do konečné domluvy uplynulo velmi málo času," uvedl předseda představenstva společnosti Autodrom Most.

Výši nákladů ale na společný dotaz deníku Aktuálně.cz a agentury ČTK specifikovat nechtěl. "Bavíme se o desítkách milionů. Dělíme to na zalistovací poplatek, podle smlouvy jsou tam dále náklady za jejich personál, ale nejvíc peněz musíme investovat do našeho areálu," uvedl Zajíček

Zalistovací poplatek je podle něj řádově niž než ten potřebný pro konání závodu MS silničních motocyklů v Brně. Za něj chtěla společnost Dorna, která má shodou okolností pod svým manažerským vedením také MS superbiků, přibližně 4,5 milionu eur (cca 117 milionů korun).

Mostečtí počítají s finanční podporou státu, o její výši se momentálně intenzivně jedná. Závod podle Šťovíčka podpořila Národní sportovní agentura, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová i premiér Andrej Babiš.

Organizátory jednoho z vrcholných motoristických podniků na území České republiky netrápí jen finance. Dorna má řadu požadavků, co se týče závodního okruhu i jeho zázemí.

"Za sedm let, kdy jsem předsedou představenstva, jsme veškeré utržené peníze investovali do obnovy celého areálu, který nebyl v nejlepším stavu. Ale je tak rozlehlý, že bychom do něj mohli pořád lít miliony a nebylo by to skoro vidět," vysvětil Zajíček.

Španělský promotér naštěstí nechce všechny úpravy hned, ale i tak čeká Severočechy v příštích týdnech úprava dvou zatáček a únikových zón.

"Výhledově je třeba zlepšit zázemí pro novináře či zdravotní středisko. Na dráze nám chybí položit nový asfalt už jen na cílové rovince. Plánovali jsme to na tuto zimu, ale kvůli výpadku příjmů z loňského koronavirového roku musíme práce přeložit na následující zimu," vysvětlil šéf Autodromu Most.

Pro trať, která vznikla po rekultivaci v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský, je zařazení do kalendáře podniku mistrovství světa dalším velkým milníkem.

Na severu Čech se už konaly krátce po otevření tratě v roce 1983 závody dnes už legendární Intersérie, pak do Mostu zavítali piloti European Le Mans Series, tradicí jsou klání tahačů a v rámci regionální formule Renault také budoucí piloti F1 Kevin Magnussen, Carlos Sainz junior, Daniil Kvjat či Esteban Ocon. Podnik s puncem světového šampionátu Mostu ovšem chyběl.

I když by možná některé další série mohly projevit zájem o Most jako o svoji "kovidovou variantu", organizátoři další velké akce neplánují. "Finančně i marketingově máme prostředky na tři velké akce za rok. Vedle superbiků to je tradiční mistrovství Evropy tahačů a podnik EuroNASCAR," dodal Zajíček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy