Salač zvládl neklidnou motorku a v Misanu poprvé nahlédl mezi absolutní elitu Moto3

Radek Vičík Radek Vičík
17. 9. 2019 19:47
Český motocyklový závodník Filip Salač v neděli v Misanu předvedl, že už v sedmnácti letech dokáže úspěšně bojovat se silnou konkurencí v kategorii Moto3.

Číslo třináct bylo pro rodáka z Mladé Boleslavi šťastným. Ve 13. podniku letošní sezony světového šampionátu se poprvé probil do elitní desítky.

V Misanu to na dobrý výsledek vypadalo už od kvalifikace. V ní obsadil pilot týmu Redox PrüstelGP dvanácté místo, i když na rozdíl od řady soupeřů nejel v zákrytu, ale rychlý čas si vybojoval osamocenou jízdou. Tak vpředu na startovním roštu ještě nikdy v Grand Prix nestál.

Od startu se Salač držel na hraně první a druhé desítky. "Do závodu jsem dobře odstartoval a udržel se na stejném místě. Byl jsem rád, že mě v prvních dvou kolech nikdo neshodil," řekl.

V jeho skupině se pořadí měnilo několikrát během jediného okruhu."Viděl jsem, že jsem rychlý, ale poté se před námi udály dva velké pády, kvůli kterým jsem musel dost zpomalit. Kvůli tomu nám vedoucí trojice ujela. Stalo se to za nimi a my tam něco ztratili," popsal drama během Velké ceny San Marina, již Misano hostilo.

Zatímco řada zkušenějších protivníků nedokázala ve vedru zvládnout ojeté pneumatiky, český motocyklista se udržel v sedle své KTM až do samého závěru. V cíli z toho bylo výborné deváté místo se ztrátou pouhých čtyř vteřin na stupně vítězů.

"Celý závod jsem se držel na jedenáctém místě a osm kol před koncem mi začala odcházet přední pneumatika. Motorka byla neklidná, proto jsem si řekl, že to prostě dojedu a uvidí se, jak na tom budou ostatní," dodal Salač.

Ziskem sedmi bodů se mladík posunul na průběžné 24. místo, mezi nováčky je pak čtvrtý. Možnost vylepšit si svoji pozici má už tento víkend ve Španělsku, další podnik MS hostí okruh Motorland Aragón na severovýchodě Pyrenejského poloostrova.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy