"My se hádáme a přitom nevidíme, že nás ponižují." Polákům zase nevyšel "žužel"

Radek Vičík Radek Vičík
19. 10. 2021 8:04
Jak je to možné? Poláci stále nevěří, že tak dobře rozjetá Plochá dráha národů skončila finálovou porážkou. Fanoušci z toho obviňují rivalitu mezi oběma hlavními hvězdami národního týmu, experti zase kroutí hlavami nad svérázným systémem závodu.
Polský jezdec Bartosz Zmarzlika  jeho padající týmový kolega Marcin Janowski ve finále Ploché dráhy národů
Polský jezdec Bartosz Zmarzlika jeho padající týmový kolega Marcin Janowski ve finále Ploché dráhy národů | Foto: ČTK

Poláci sice měli po dvoudenní základní části Ploché dráhy národů před svými pronásledovateli desetibodový náskok, přesto nakonec titul slavili domácí Britové.

Vyvrcholení soutěže, která od roku 2018 nahradila Světový pohár na ploché dráze, se o víkendu jelo na Národním plochodrážním stadionu v Manchesteru.

První den Poláci ukazovali šestici soupeřících týmů záda. V konečném účtování měli desetibodový náskok. Jenže druhý den byla dráha víc nakropená, což sedělo domácímu týmu. Britové v nedělním závodu získali nejvíc bodů i přesto, že zraněného trojnásobného individuálního šampiona Taie Woffindena musel nahradit podceňovaný mladík Daniel Bewley.

Celkově ale měli stále navrch Poláci, kteří se tak automaticky kvalifikovali do finále. Domácí dvojice si v semifinále poradila s Dány. Před 4000 diváky, které do ochozů pustila proticovidová opatření, se duo Robert Lambert, Bewley postavilo proti druhému a čtvrtému u nejlepšímu muži z letošní Grand Prix.

Ve 44. jízdě celého dvoudenního programu však polské vítězné kouzlo přestalo definitivně působit. Bartosz Zmarzlik se sice dostal hned po startu do vedení, jenže jeho parťák Maciej Janowski úporně bojoval s britským párem a těsně před cílem prvního kola spadl.

To znamenalo, že při upraveném bodovém systému domácí jezdci na druhé a třetí pozici získali pět bodů a vítězený Zmarzlik pouhé čtyři. Poláci, pro něž je "žužel" národním sportem, tak čekají na titul v družstvech od roku 2017.

"Věděl jsem, že se Bewley bude chtít rozjet podél mantinelu, tak jsem mu chtěl tuto cestu zahradit. Jenže v poslední zatáčce mě to trochu vyneslo ven a…," popsal Janowski kritický moment.

Kdo nese větší podíl viny?

Krátce po závodě začali polští experti i fanoušci dumat, kde se stala chyba.  Milovníci ploché dráhy u našich severních sousedů se rozdělili na dva tábory.

Jeden za finálový neúspěch jednoznačně viní Janowského. Vždyť to byl on, kdo spadl.

Ale druhá skupina se pustila do Zmarzlika. "Janowski byl na startu zbrzděn 'skvělou jízdou' Zmarzlika, který vyrazil za vítězstvím, jež ale bylo porážkou," uvedl v diskusi na stránkách Sportowe Fakty pod článkem o závodě v Manchesteru čtenář pod přezdívkou obserwator 1.

Osoba s nickem 4four popsala situaci podobně: "Bartek (Zmarzlik) zbytečně vyjel na venek a zablokoval Macka (Janowského). Je pravda, že kdyby jel prostředkem, Macek by se k němu v klidu přidal."

Ať už je skutečným viníkem kdokoliv, pro polskou plochou dráhu je druhé místo porážka. Kritika se snesla na Mezinárodní motocyklovou federaci (FIM), která spolu s promotérem BSI Speedway nový systém soutěže vymyslela.

"Měli jsme stříbro a začali jsme se navzájem napadat. V tom jsme nejlepší na světě a nevidíme, že se sami necháme ponižovat. Je načase, aby vedení polské ploché dráhy konečně řeklo své 'Ne!' závodům postaveným proti nám!" rozohnil se bývalý jezdec a expert stanice Canal+ Krzysztof Cegielski.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy