Memoriál Luboše Tomíčka vyhrál lotyšský plochodrážník Gusts, Kvěch byl pátý

ČTK ČTK
4. 10. 2021 21:21
Překvapivým vítězem 52. ročníku plochodrážního Memoriálu Luboše Tomíčka se stal teprve osmnáctiletý lotyšský jezdec Francis Gusts. Nejlepším českým závodníkem byl Jan Kvěch, který ve finále obsadil poslední páté místo.
Francis Gusts, vítěz Memoriálu Luboše Tomíčka 2021.
Francis Gusts, vítěz Memoriálu Luboše Tomíčka 2021. | Foto: ČTK

Brzy dvacetiletý Kvěch, který se právě na břevnovském stadionu Markéta zúčastnil letos díky divoké kartě závodů Grand Prix mistrovství světa, byl spolu se Slovincem Nickem Škorjou shodně se 13 body nejlepším jezdcem základního rozpisu, když tři jízdy vyhrál a ve dvou skončil druhý.

V pětičlenném finále se pořadí mezi první čtveřicí, za níž zaostával jinak celý večer rovněž výborně jezdící Dán Matias Nielsen, hodně přelévalo. Kvěch měl nakonec velkou smůlu, když ho z průběžné třetí pozice odsunul technický problém a ve finále tak skončil poslední.

"Za celý večer jsem v jediné jízdě pořádně nechytil stopu, ale v té nejdůležitější. Je to k vzteku. Ze začátku mě ve finále soupeři zavřeli, snažil jsem se dostat dopředu, ale motorka najednou řekla dost," mrzelo Kvěcha.

Gusts se dostal do finále na úkor Daniela Klímy, s nímž měl shodný bodový zisk, ale finále zvládl na výbornou. Druhý skončil Škorja a třetí Polák Jakub Jamróg.

"Zbyla na mě pro finále jen startovní pozice zvnějšku a všichni mě ze začátku ujeli, ale riskoval jsem pak v každé zatáčce a držel plyn co nejdéle, až jsem se probil na první příčku. Co se mi nepodařilo v Pardubicích, dokázal jsem si naplno užít tady v Praze," řekl Gusts.

Na rozdíl od nedělní Zlaté přilby v Pardubicích, kde chyběli kvůli klubovým povinnostem v polském Krosně Kvěch i Milík, se oba nejlepší čeští jezdci představili pražskému publiku. Rovněž Milík měl dlouho nakročeno do finále, když měl po třech rozjížďkách sedm bodů, ale pak si připsal dvě nuly a skončil až desátý.

Tradiční závod se uskutečnil po dvou letech, loni se kvůli pandemii koronaviru nejelo. Posledním českým vítězem tradičního závodu zůstává i nadále Matěj Kůs, který slavil triumf v roce 2010.

Memoriál Luboše Tomíčka, mezinárodní závod na ploché dráze v Praze:

1. Gusts (Lot.), 2. Škorja (Slovin.), 3. Jamróg (Pol.), 4. M. Nielsen (Dán.), 5. Kvěch, 6. Klíma, 7. Franc, …10. Milík, 12. Chlupáč, 15. Smetana (všichni ČR).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy