Zlatou přilbu si z Pardubic odvezl Polák Dudek, ukončil Doyleovo panování

rav ČTK rav, ČTK
3. 10. 2021 16:38
Polský plochodrážník Patryk Dudek se stal vítězem 73. ročníku Zlaté přilby města Pardubic. Poprvé od roku 2016 nepostoupil do semifinálových skupin žádný český závodník.
Trofej pro vítěze Zlaté přilby.
Trofej pro vítěze Zlaté přilby. | Foto: ČTK

Dudek se na oválu ve Svítkově stal teprve třetím polským vítězem, nedělní finálovou jízdu vyhrál stylem start-cíl. Druhý dojel vítěz z předchozích tří let Jason Doyle z Austrálie, třetí skončil Fin Timo Lahti. Za nimi skončili Australané Jack Holder a Max Fricke, šestý byl první Američan ve finále po osmi letech Luke Becker.

Dudek předvedl fantastické tři jízdy v řadě. Po úvodní rozjížďce první semifinálové skupiny, v níž byl spolu s Doylem a skončil až pátý, proměnil další dva starty ve vítězství a zajistil si účast v šestičlenném finále. V něm se mu povedl nejlépe start a s velkým náskokem zvítězil.

Pro vítězného Dudka, vicemistra světa z roku 2017, kdy ho jako jediný v seriálu Grand Prix předčil právě Doyle, byl triumf na svítkovském oválu před zaplněnými tribunami náplastí za rok 2015, kdy měl obrovskou smůlu. Před šesti lety vyhrál všechny čtvrtfinálové i semifinálové jízdy, do nichž nastoupil, a až do posledního kola vedl i finále. Poté jej ale zastavila technická porucha a slavil Chorvat Jurica Pavlic.

O to větší byla jeho radost v neděli, kdy převzal unikátní trofej v podobě pozlacené zlaté přilby a nový motocykl Jawa. "Povedl se mi start a do poslední chvíle jsem pak jen doufal, že vydrží motocykl a dojedu až do cíle," řekl Dudek na tiskové konferenci.

"Ten závod je velmi prestižní a jsem hrozně rád, že se mi tady konečně podařilo vyhrát. Je to pro mě velká satisfakce za ten rok 2015. Těším se, že se za rok vrátím. Určitě přijedu rád znovu, abych se pokusil dnešní vítězství obhájit," dodal Dudek.

Ve čtvrtfinále se představili čeští jezdci Hynek Štichauer a Petr Chlupáč, ale ani jednomu z nich se nepodařilo proklestit si cestu do dalších bojů.

Zlatá přilba, 73. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:

Finále: 1. Dudek (Pol.), 2. Doyle (Austr.), 3. Lahti (Fin.), 4. J. Holder, 5. Fricke (oba Austr.), 6. Becker (USA).

Malé finále: 1. Smektala, 2. Jamróg (oba Pol.), 3. L. Bjerre (Dán.), 4. Ellis (Brit.), 5. Žagar (Slovin.), 6. Ch. Holder (Austr.) nestartoval.

před 20 minutami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Pelicans v NBA prohráli i potřetí, Satoranský poprvé nenastoupil

Basketbalisté New Orleans zažívají těžký vstup do nového ročníku a bez zraněné hvězdy Ziona Williamsona prohráli v NBA i potřetí. Na palubovce Minnesoty podlehli 89:96, český reprezentant Tomáš Satoranský tentokrát neodehrál ani minutu.

New Orleans po třináctibodové ztrátě z první půle po přestávce zabralo a třetí část ovládlo v poměru 26:15. Závěr už však opět patřil domácím Wolves, kteří se v posledních sedmi minutách vyrovnali i s absencí vyfaulovaného Karla-Anthonyho Townse

NBA: Chicago - Detroit 97:82, Cleveland - Atlanta 101:95, Indiana - Miami 102:91 po prodl., LA Clippers - Memphis 114:120, Minnesota - New Orleans 96:89, Portland - Phoenix 134:105, San Antonio - Milwaukee 111:121, Toronto - Dallas 95:103.

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.