V motocyklové osmihodinovce v Sepangu pojedou tři Češi, velký návrat hlásí Ježek

rav rav
13. 12. 2019 14:28
Do světového šampionátu ve vytrvalostních závodech motocyklů se vedle Karla Haniky a Karla Peška po pauze vrací také Ondřej Ježek.
Ondřej Ježek.
Ondřej Ježek. | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Sobotní osmihodinovkou v Sepangu pokračuje druhým dílem nová sezona MS ve vytrvalostních závodech motocyklů (FIM EWC). Podobně jako třeba Formule E se i tento seriál jede v rytmu podzim-zima, takže v Malajsii jede už ročník 2019-2020.

Historicky prvního "velkého" vytrvalostního závodu na trati, kde před třemi lety Jakub Kornfeil skončil druhý v závodě MS třídy Moto3, se zúčastní hned tři Češi. Karel Hanika má na svém místě už páté místo z úvodního dílu sezony, zářijové čtyřiadvacetihodinovky Bol d‘Or.

To Ondřej Ježek ve Francii chyběl, návrat do MS oslaví v sobotu. Český jezdec se dohodl s týmem ERC Endurance Ducati, kde jsou na superbiku italské výroby jeho parťáky Francouzi Randy de Puniet (vítěz pěti závodů MS ve třídě do 250 ccm) a Louis Rossi (účastník 115 závodů MS silničních motocyklů).

Třetím českým zástupce v Sepangu bude Karel Pešek. Mladší bratr bývalého úspěšného závodníka Lukáše Peška na rozdíl od svých dvou krajanů místo na superbiku pojede na motorce kategorie supersport za francouzský tým Energie Endurance 91. Na startovní listině je v této kategorii také česká motorka v barvách Extéria KSPCS Racing Team by Empora, na ní ale tuzemští závodníci chybějí.

Krásný zážitek i velká dřina

30letý Ježek nabral po dlouhých letech v několika kategoriích v rámci MS sueprbiků s vytrvalostními závody zkušenosti během svého předchozího působení v týmu Fany Gastro BMW Motorrad by Mercury Racing. Už na konci předchozí sezony začal jednat se svým novým zaměstnavatelem.

"Vytrvalostní závody mě hodně baví. Jsou hlavně o týmové spolupráci, o výsledku nikdy není předem rozhodnuto. Pořadí se může změnit během chvíle. Pro jezdce je to krásný zážitek, ale také velká dřina, pro diváky je závod napínavý až do samotného konce," popisuje Ježek.

Letošní sezona čítá pět podniků, vedle Bol d‘Or se na 24 hodin jede ještě v Le Mans, zbývající tři závody jsou vypsány na osm hodin.

Tříčlenné týmy se střídají na jedné motorce. Atraktivní je start ve stylu Le Mans, kdy jezdci běží k motorce, nasednou na ni a vyrážejí do závodu. Při každé zastávce v boxech mohou mechanici doplnit palivo a vyměnit pneumatiky. Konečné výsledky může ovlivnit technická připravenost motocyklů, taktika týmu i fyzická kondice jezdců. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy