V motocyklové osmihodinovce v Sepangu pojedou tři Češi, velký návrat hlásí Ježek

rav rav
13. 12. 2019 14:28
Do světového šampionátu ve vytrvalostních závodech motocyklů se vedle Karla Haniky a Karla Peška po pauze vrací také Ondřej Ježek.
Ondřej Ježek.
Ondřej Ježek. | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Sobotní osmihodinovkou v Sepangu pokračuje druhým dílem nová sezona MS ve vytrvalostních závodech motocyklů (FIM EWC). Podobně jako třeba Formule E se i tento seriál jede v rytmu podzim-zima, takže v Malajsii jede už ročník 2019-2020.

Historicky prvního "velkého" vytrvalostního závodu na trati, kde před třemi lety Jakub Kornfeil skončil druhý v závodě MS třídy Moto3, se zúčastní hned tři Češi. Karel Hanika má na svém místě už páté místo z úvodního dílu sezony, zářijové čtyřiadvacetihodinovky Bol d‘Or.

To Ondřej Ježek ve Francii chyběl, návrat do MS oslaví v sobotu. Český jezdec se dohodl s týmem ERC Endurance Ducati, kde jsou na superbiku italské výroby jeho parťáky Francouzi Randy de Puniet (vítěz pěti závodů MS ve třídě do 250 ccm) a Louis Rossi (účastník 115 závodů MS silničních motocyklů).

Třetím českým zástupce v Sepangu bude Karel Pešek. Mladší bratr bývalého úspěšného závodníka Lukáše Peška na rozdíl od svých dvou krajanů místo na superbiku pojede na motorce kategorie supersport za francouzský tým Energie Endurance 91. Na startovní listině je v této kategorii také česká motorka v barvách Extéria KSPCS Racing Team by Empora, na ní ale tuzemští závodníci chybějí.

Krásný zážitek i velká dřina

30letý Ježek nabral po dlouhých letech v několika kategoriích v rámci MS sueprbiků s vytrvalostními závody zkušenosti během svého předchozího působení v týmu Fany Gastro BMW Motorrad by Mercury Racing. Už na konci předchozí sezony začal jednat se svým novým zaměstnavatelem.

"Vytrvalostní závody mě hodně baví. Jsou hlavně o týmové spolupráci, o výsledku nikdy není předem rozhodnuto. Pořadí se může změnit během chvíle. Pro jezdce je to krásný zážitek, ale také velká dřina, pro diváky je závod napínavý až do samotného konce," popisuje Ježek.

Letošní sezona čítá pět podniků, vedle Bol d‘Or se na 24 hodin jede ještě v Le Mans, zbývající tři závody jsou vypsány na osm hodin.

Tříčlenné týmy se střídají na jedné motorce. Atraktivní je start ve stylu Le Mans, kdy jezdci běží k motorce, nasednou na ni a vyrážejí do závodu. Při každé zastávce v boxech mohou mechanici doplnit palivo a vyměnit pneumatiky. Konečné výsledky může ovlivnit technická připravenost motocyklů, taktika týmu i fyzická kondice jezdců. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy