Londýn - Rozsudek britského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že týdeník News of the World musí zaplatit Maxi Mosleymu 60 tisíc liber (asi 1,8 milionu korun), vyvolal na Ostrovech vášnivou diskuzi o svobodě slova.
Bulvární list zveřejnil v březnu na svých stránkách video se sadomasochistickými aktivitami šéfa motoristické federace (FIA) a seanci s pěticí prostitutek nazval "nacistickými orgiemi".
Sedmašedesátiletý Mosley se rozhodl bránit u soudu, protože zveřejnění videa prý zruinovalo jeho osobní život a byl to bezprecedentní zásah do jeho soukromí.
Čtěte více: Mosley porazil bulvár. Za skandál dostane odškodnění Mosley popírá jen nacismus. Za aférou vidí spiknutí |
Šéf světového motoristického sportu nakonec dosáhl svého. Soud uznal, že jeho "seance" nebyla v nacistickém duchu a týdeník tak neměl právo vrcholně soukromé záběry zveřejnit.
Nebyl tu veřejný zájem, říká soudce.
"Pokud bych dospěl k závěru, že pan Mosley pro zábavu a sexuální potěšení paroduje hrůzy holokaustu, pak by tu byl důvod něco takového zveřejnit," cituje z rozsudku server autosport.com.
Ale soudce Eady prý žádné nacistické konotace v Mosleyho chování nenašel. "Nemohu najít žádný veřejný zájem, který by opravňoval k tajnému natáčení a následnému publikování," vysvětluje.
"Chápu, že takové chování se někomu nemusí líbit a může vzbuzovat i morální odpor, ale ve světle moderního právnictví to není žádný relevantní důvod k narušení soukromí nějaké osoby," odůvodňuje své rozhodnutí Eady.
Je to útok na svobodu slova, volá vydavatel
Rozsudek soudce Eadyho ovšem rozčílil vydavatele týdeníku.
"News of the World upřímně věří, že jeho čtenáři mají právo být informováni o tom, když je nabourána jejich důvěra ve volené zástupce a veřejné činitele," prohlásil ještě na schodech britského Nejvyššího soudu vydavatel týdeníku Colin Myler.
"Bohatí, slavní a mocní nemají právo diktovat novinářům, co mohou psát, jen proto, že mají peníze a chuť umlčet svobodu slova," nebál se velkých slov majitel bulvárního listu, který v minulosti odhalil nevěru Davida Beckhama či drogový prohřešek prince Harryho.
Mosley je podle Mylera jako volená hlava nejbohatšího sportu na světě v takovém postavení, že musí dodržovat určité standardy, které od něho mají členové FIA plné právo vyžadovat.
"Pravidelná účast na zvrácených a brutálních sadomasochistických orgiích není podle našeho názoru slučitelná s chováním, které očekáváme od někoho v tak vlivném postavení," pokračoval vydavatel týdeníku.
Mosley: Ohrožení svobody slova? Nesmysl
Podle Maxe Mosleyho jsou řeči o ohrožené svobodě slova nesmysl. "Z rozsudku jednoznačně vyplývá, že je možné zveřejnit detaily z něčího soukromí jen v případě, že je to ve veřejném zájmu," tvrdí prezident FIA, který nakonec celou aféru ustál i na sportovním poli.
Čtěte více: Ecclestone: Mosley jako sexuální zvrhlík? Jeho věc
"Co není v pořádku je to, když někdo něco takového udělá jen kvůli pobavení nebo když se vydavatel rozhodne někomu zničit život jen proto, aby se prodalo o trochu více jeho novin," rozhorluje se Mosley.
"Nicméně právní autorita rozhodla, že bezdůvodné zveřejňování sexuálního života není možné. Musí tu být veřejný zájem," konstatoval.
"Jsem obětí bezpráví ze strany někoho jiného, stejně jako bych byl okraden," dodal šéf FIA.
60 000 liber je britským rekordem
Vydavatel Myler nakonec kvitoval alespoň to, že soudce Eady neakceptoval Mosleyho nadstandardní požadavky na odškodnění.
I tak je ale 60 000 liber, ačkoliv se částka nezdá příliš vysoká, zřejmě britským rekordem za narušení soukromí.
Mimosoudní vyrovnání se prý podle serveru autosport.com může takové částce přiblížit, ale když dojde k soudu, většinou se jedná o nižší sumy.
Například Catherina Zeta Jones a její manžel Michael Douglas vysoudili na magazínu Hello! za zveřejnění neoficiálních fotek ze své svatby 14 600 liber.