Mladý Američan se v závodě IndyCar proletěl vzduchem

rav rav
18. 7. 2020 11:35
Americký mladík Colton Herta se v pátečním závodě Iowa Indycar 250 se svojí formulí neplánovaně ocitl ve vzduchu.
Colton Herta (88) se ocitl ve vzduchu po kolizi s vozem Rinuse VeeKaye v závodě Iowa Indycar 250 | Video: Youtube.com

První z dvojice večerních podniků zámořské série na oválu Iowa Speedway přinesl celou řadu soubojů, ale také jednu divokou bouračku.

Při nájezdu na restart závodu po havárii veterána Willa Powera nedokázal ve 156. kole z celkových 250 dvacetiletý Herta zpomalit a po střetu s nováčkem Rinusem VeeKayem byl doslova katapultován do vzduchu.

Oba piloti vyvázli z bouračky bez zranění. 19letému Nizozemci VeeKayovi hodně pomohla novinka na monopostech IndyCar chránící hlavu - štít nazvaný  aeroscreen,

Pro první letošní vítězství si dojel šampion z roku 2016 Simon Pagenaud. Francouz měl velké štěstí, protože ke kolizi obou mladíků došlo těsně za ním. Druhý v cíli skončil lídr seriálu Scott Dixon z Nového Zélandu. Seriál IndyCar v Iowě pokračuje druhým závodem v noci ze soboty na neděli.

Piloti IndyCar poprvé otestovali ochranný štít | Video: INDYCAR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení a připomněl, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.

Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Jediné, co mohu, a to určitě udělám: posoudím, zda splnili zákonné limity. Zda ta spolupráce byla, zda nedošlo k nějakému pochybení - třeba, že propásli nějaké lhůty v okamžiku, kdy nereagovali a reagovat mohli," řekl k úloze finanční správy ministr a doplnil, že o dohledu vrchního státního zastupitelství ví z veřejných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy