Video: Hazard se životy na Hungaroringu. Do stojící formule narazily další, Čech letěl vzduchem

Radek Vičík Radek Vičík
30. 4. 2018 20:30
Středoevropský šampionát na okruzích FIA CEZ začal na Hungaroringu velkým selháním maďarských pořadatelů. V závodě formulí šlo o život.
Pohled z vozu Tomáše Chabra ve chvíli, kdy se vznesl do vzduchu.
Pohled z vozu Tomáše Chabra ve chvíli, kdy se vznesl do vzduchu. | Foto: Chabr Motorsport via Facebook

Hungaroring - První díl středoevropského šampionátu v závodech na okruzích FIA CEZ hostil o víkendu maďarský Hungaroring. A i když mají maďarští pořadatelé zkušenosti i s formulí 1 a závody se jely v rámci seriálu cestovních vozů WTCR, který od letoška nahradil mistrovství světa, nevyvarovali se chyby hodné "okresního přeboru".

V sobotním společném závodě formulí, v němž se setkávají piloti F3, F4 i třeba Formule Renault, totiž došlo na startovní rovince k divoké havárii.

Ovšem karambol se nekonal při startu, ale až při průjezdu do druhého kola. Z nepochopitelných příčin organizátoři neodtlačili ze startovního roštu vůz, který na něm zůstal stát. Kolem osamělého monopostu začaly kličkovat vozy v plné rychlosti a nakonec došlo k neodvratnému.

Náhlé manévry vedly k tomu, že do sebe formule v plné rychlosti narazily. Nejhůře dopadl český pilot Tomáš Chabr, jehož vůz byl katapultován do vzduchu a závod pro něj předčasně skončil. Jen zázrakem skončila hromadná kolize bez zranění.

"Po prvním kole jsem vlítnul do aut, která se vyhýbala stojící formuli. Děkuji pánu bohu, že jsem celý a karbonový monokok mne ochránil, ale předek mého Renaultu je nadranc," komentoval kritickou situaci Chabr.

Ten se sice na trať vrátil alespoň v neděli, ale druhý podnik dokončil 22. se ztrátou na vítěze obou jízd na Hungaroringu, Alessandra Bracalenteho z Itálie.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy