Okruh v Silverstonu, vlastněný Britským klubem závodních řidičů (BRDC), má smlouvu na závod formule 1 do roku 2009. Ale pokud neprojde zásadní modernizací, mohla by anglická velká cena skončit.
- Hamilton v Indianapolis slavil, Alonso se zlobil
Britský nováček formule 1 Lewis Hamilton vyhrál druhou velkou cenu za sebou. - Hamilton začal lépe než všechny hvězdy před ním
Takový start kariéry formule jedna ještě nezažila.
"Členové jako Lewis nám mohou jedině pomoci," řekl předseda BRDC Robert Brooks stanici BBC. "Hamiltonovo působení je v naší snaze udržet britskou GP velmi užitečné," pochavuluje si Brooks pozitivní vliv dvaadvacetiletého Angličana, který svým raketovým startem do formule 1 pobláznil celé království.
Silverstone má sice smlouvu ještě na dva roky, ale šéf F1 Bernie Ecclestone už volá po vylepšeních na stárnoucí trati. BRDC už pracuje na plánu modernizace okruhu, aby šampionát na Ostrovech mohl zůstat i po roce 2009.
"Jsme na cestě k tomu, aby Silverstone dostal povolení, pak začneme jednat o nové smlouvě s F1," prohlásil Brooks pro BBC.
A právě Lewis Hamilton může být jedním z trumfů v boji za zachování britské GP. Brooks se prý nemůže dočkat, až se hvězdný mladíček vrátí do Silverstonu.
"Poprvé po dlouhých letech máme britského jezdce, který má reálnou šanci doma vyhrát. Silverstone je jeho domácí trať, Hamilton je členem BRDC a zajel tu spoustu skvělých závodů," těší se na Hamiltonovo představení Brooks.
"Lewis zde také předvedl jeden z nejúžasnějších předjížděcích manévrů a zná to tu jako své boty," doufá předseda BRDC, že Hamilton 8. července naváže na svá vítězství ve Velkých cenách Kanady a USA. "Je to skvělé pro britský motorismus," dodal pro BBC.
Fenomén Hamilton táhne
Lewis Hamilton vlétl do světa formule jako raketa a v rodné Anglii způsobil doslova formulovou horečku. Lístky na Velkou cenu Británie byly po jeho prvním triumfu v Kanadě ihned vyprodány.
Šéf stáje McLaren Ron Dennis uvažuje o tom, že kvůli nájezdům novinářů bude muset mladou hvězdu z Anglie dokonce odstěhovat.
"Invaze do jeho soukromí může být velkým problémem. Je to něco, čemu musíme zabránit za každou cenu," řekl Dennis agentuře Reuters.
O obrovské popularitě vedoucího muže seriálu F1 svědčí i fakt, že jeho motokára, ve které začínal závodit, se prodala za neuvěřitelných 42 100 liber (v přepočtu téměř 1 800 000 korun). V ceně je ovšem i osobní setkání.
Výtěžek z prodeje motokáry, která dosahuje rychlosti až 130 km/h, půjde na dětskou charitu. Hamilton začal závodit na motokárách v osmi letech, v deseti už vyhrál britský šampionát, což zopakoval i v následujících dvou letech.
O dva roky později došlo k prvnímu osudovému setkání malého závodníka a Rona Dennise. Při vyhlašování cen v Londýně si to dvanáctiletý motokárový šampion namířil přímo k němu, podal mu ruku a klidně spustil: "Jsem Lewis Hamilton a chci abyste věděl, že jednou budu řídit váš vůz."
Dennis pak zařadil Hamiltona do mládežnického programu McLarenu, díky čemuž mladík dosáhl až na motokárový vrchol - v roce 2000 se stal evropským i světovým šampionem.
O sedm let později už sedí v monopostu formule 1 a je na nejlepší cestě stát se nejmladším mistrem světa formule 1 v historii.