FOTO Turba i ošklivky. 20 důvodů, proč F1 letos nebude nuda

Formule 1 vstupuje letos do přelomové sezony plné novinek. Jejich souhrn najdete v této fotogalerii.
Největší změnou oproti minulým sezonám F1 budou beze sporu nové motory. Dosavadní atmosférické osmiválce o objemu 2,4 litru nahradí turbomotory V6 o objemu 1600 ccm. Jejich otáčky jsou omezené na 15 000 za minutu.
Motory musí ve voze vydržet aspoň 4 000 km. To je dvojnásobek proti loňskému roku. Jezdci tak mají na 19dílnou sezonu k dispozici pouze pět agregátů (proti loňským osmi). Po vyčerpání limitu následují tresty v podobě ztráty pěti až deseti míst na startovním roštu případně startu z boxové uličky.
Systém rekuperace kinetické energie (KERS) se nyní jmenuje ERS-K, je přímo zakomponován do konstrukce motoru a má výrazně zvýšené využití. Jeho roli pomocného zdroje energie přebírá systém rekuperace tepla (ERS), které využívá teplo z výfuků turba.
Kombinace systémů ERS-K a ERS dá jezdcům na každé kolo po 30 vteřin navíc 120 kW. Dosavadní KERS znamenal na kolo jen 60 kW po dobu šesti vteřin.
Foto: Sahara Force India F1 Team
Radek Vičík Radek Vičík
13. 3. 2014 5:00
Formule 1 vstupuje letos do přelomové sezony plné novinek. Jejich souhrn najdete v naší galerii.

Praha - Tolik změn jako letos formule 1 nezažila dlouhých dvacet let. Nové motory, velký důraz na snížení spotřeby nebo dvojnásobně bodovaná poslední Grand Prix. To je jen pár z klíčových novinek, které slibují proměnit 19dílný seriál ve velkolepou show.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy