FOTO Nejen fotbal. Španělé dominují i světu dvou kol

FOTO Nejen fotbal. Španělé dominují i světu dvou kol
Angel Nieto je se 13 tituly druhým nejúspěšnějším závodníkem všech dob. Víckrát byl mistrem světa už jen Ital Giacomo Agostini.
Dvojnásobný šampion třídy do 50 ccm Ricardo Tormo roku 1987 podlehl leukémii. Jeho jméno nese okruh umístěný 26 km od Valencie, kde v neděli vyvrcholí letošní sezona.
Jorge "Aspar" Martinez byl nejen úspěšný závodník (čtyři tituly mistra světa), ale také výborný šéf stáje ve všech třech současných třídách.
Sito Pons obhájil roku 1989 svůj titul ve třídě do 250 ccm. Na svět závodů nezanevřel, má stáj v Moto2 i ve formulové World Series by Renaul.
Foto: Yamaha Motorsport
Radek Vičík Radek Vičík
7. 11. 2012 14:00
Do Španělska putovalo už celkem 38 titulů mistra světa. Postarala se o něj čtrnáctka závodníků, plná polovina z nich slavila titul v posledních deseti letech.

Praha - Do Španělska putovalo už celkem 38 titulů mistra světa. Postarala se o něj čtrnáctka závodníků, plná polovina z nich slavila titul v posledních deseti letech.

Nejlepší bilanci má Angel Nieto, který ve třídách do 50 a 125 ccm byl šampionem dohromady 13krát. Jorge Martinez dokázal roku 1988 vyhrát zároveň osmdesátky i stopětadvacítky. Alex Criville zase jako první Španěl vyhrál elitní třídu, tehdy do 500 ccm.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy