Bottas za sebou udržel Vettela, v Rakousku oslavil druhý triumf kariéry

Radek Vičík Radek Vičík
9. 7. 2017 15:31
I přes druhé místo si Sebastian Vettel z Ferrari posílil vedení v čele mistrovství světa, jeho rival Lewis Hamilton dojel čtvrtý. Vítězný Bottas se v pořadí seriálu postupně dotahuje na týmového kolegu z Mercedesu.
Sebastian Vettel a Valtteri Bottas na stupních vítězů rakouské Grand Prix formule 1. | Foto: Reuters

Spielberg - Valtteri Bottas v Mercedesu zvítězil v nedělní Velké ceně Rakouska formule 1. Fin ustál závěrečný útok lídra seriálu Sebastiana Vettela. Třetí místo si zase udržel Daniel Ricciardo z Red Bullu.

I když se Lewis Hamilton v dalším Mercedesu posunul z osmého místa na startu na končenou čtvrtou pozici, jeho ztráta na vedoucího muže šampionátu Vettela po závodě na Red Bull Ringu narostla už na dvacet bodů. Naopak Bottas se za týmového kolegu dotáhl už jen na rozdíl 15 bodů.

Bottas až na krátkou chvíli při výměnách pneumatik vedl celý závod. Odstartoval tak skvěle, že ředitelství závodu dokonce dlouhé minuty zkoumalo, zda nešlo o start ulitý. "Byl to start mého života, dneska mi to fakt vyšlo," komentoval celou situaci Fin ve službách Stříbrných šípů.

Drama nastalo až v samotném závěru, kdy se za Bottase dotáhl Vettel. Jenže německý pilot měl jen málo času na útok, takže Fin si bez problémů dojel pro druhé vítězství v této sezoně i celé kariéře.

"Konec byl takové déjá vu z Ruska. Na druhé sadě gum jsme měl na pravé zadní pneumatice velkou plošku, takže to byla velmi komplikované. Na začátku jsem dokázal hlídat tempo, ale pak to zkomplikovalo předjíždění pomalejších vozů," uvedl v cíli nadšený Bottas.

Hamilton předvedl po trestu ztráty pěti míst na startu kvůli výměně převodovky výbornou stíhající jízdu a postupně se z páté pozice prodral až na čtvrté místo.  Jenže Australan Ricciardo byl v posledních okruzích příliš silné sousto a Brit se před něj nedokázal prodrat na stupně vítězů.

"Vzhledem k postavení na startu to byl nejlepší výsledek, v jaký jsem mohl doufat," cituje BBC Hamiltona.

Smůlu měl Max Verstappen, který nedokončil pátý závod z posledních sedmi. Na vině byl Daniil Kvjat z Toro Rossa, jenž v první zatáčce trefil McLaren Fernanda Alonsa a Španěl v řetězové reakci zasáhl i Nizozemcův Red Bull.

Kolize Kvjata s Alonsem:

Zatímco ruský viník i přes následný trest průjezd boxy pokračoval v závodě, vedle Verstappena to byla konečná i pro Alonsa.

Výsledky včetně použitých pneumatik:

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.