Hamilton překonal Schumachera. V Portugalsku vyhrál 92. Grand Prix

Radek Vičík Radek Vičík
25. 10. 2020 15:44
Lewis Hamilton vítězstvím v nedělní Velké ceně Portugalska překonal v historických tabulkách Michaela Schumachera. Na kontě má už 92 vyhraných Grand Prix.

První triumf Hamilton slavil hned v premiérové sezoně 2007. Na překonání německé legendy potřeboval 262 startů. To znamená, že zvítězil v každé třetí Grand Prix, do níž nastoupil.

V prvním závodě F1 na okruhu v Portimau dojel za obhájcem titulu jeho týmový kolega Valtteri Bottas, třetí skončil Max Verstappen v Red Bullu. Hamilton, startující z pole position, měl v cíli náskok více než 25 vteřin.

"Za tyhle úspěchy vděčím lidem od Mercedesu tady v Portimau i v naší továrně. Je to výsada s nimi pracovat. Nikdy jsem ani nesnil o tom, kde jsem dnes. Chvíli mi potrvá, než si uvědomím význam tohoto úspěchu. Teď nemám slov," řekl dojatý Hamilton v cíli závodu.

Po startu jezdec s číslem 44 na kluzké trati neudržel pole position, ve vedení ho vystřídal Bottas a pak i Carlos Sainz v McLarenu. Mercedes však vsadil na tvrdší směs pneumatik, což se v dalším průběhu závodu vyplatilo.

Sainz nejprve prohrál souboj s Bottasem, pak i s Hamiltonem. Když pak obhájce titulu předjel svého finského parťáka, bylo o vítězi první GP Portugalska po 24 letech prakticky rozhodnuto. Hamilton dokázal skvěle pracovat s pneumatikami a v závěru výrazně navýšil náskok před nejbližším pronásledovatelem.

Heroický výkon v neděli předvedl Sergio Pérez. Po startu se dostal do kontaktu s Verstappenem a propadl se až na poslední místo.

Mexičan znovu projevil bojovnost, chvíli se držel dokonce na páté pozici. Pak ho sice v soubojích se soupeři na tvrdších gumách zradily jeho pneumatiky, ale i tak mohl být se sedmým místem v cíli spokojen.

Světový šampionát pokračuje už příští neděli Grand Prix Emilie-Romagny v Imole. Na italskou trať se formule 1 vrátí po čtrnácti letech.

 

Právě se děje

teď

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy