Před 30 lety udělal Senna z formule 1 válku. Sestřelil Prosta a stal se mistrem světa

Radek Vičík Radek Vičík
21. 10. 2020 19:06
Neděle 21. října 1990 se zapsala do dějin formule 1 jedním z nejkontroverznějších manévrů, které rozhodly o titulu mistra světa. Ayrton Senna ten den v Suzuce hned po startu sestřelil věčného rivala Alaina Prosta a získal svůj druhý titul mistra světa.
Takhle viděli osudnou kolizi v Japonsku autoři dokumentu Senna. | Video: Youtube.com

Senna versus Prost. Tahle rivalita patří mezi legendární nejen ve formuli 1, ale ve světovém sportu vůbec.

Brazilec se s Francouzem potýkal už jako s týmovým kolegou v McLarenu. U dvou tak výrazných a odlišných osobností to snad ani nešlo jinak. Senna byl impulzivní a posedlý představou, že on je bohem vyvolený k tomu, vítězit. Naopak uvážlivý Prost měl v hlavě kalkulačku a ne nadarmo se mu přezdívalo Profesor.

Při Velké ceně Japonska se spolu osudově utkali hned dvakrát. K prvnímu  kontroverznímu momentu v Suzuce došlo v roce 1989.

Prost ve své 150. Velké ceně kariéry vedl těsně pronásledovaný týmovým kolegou z McLarenu. V šikaně před cílovou rovinkou se Senna pokusil využít drobné soupeřovy chyby, ten se ale nedal a oba monoposty zůstaly stát. Zatímco pro Prosta závod skončil, traťoví komisaři Brazilcův McLaren roztlačili a Senna nakonec v Grand Prix dokázal dojet druhý.

Za pomoc mužů v oranžových kombinézách byl ovšem pilot McLarenu po závodě diskvalifikován, a titul tak spadl do klína rivalovi z vedlejšího boxu. Navíc za kritiku FISA (předchůdce dnešní Mezinárodní automobilové federace) byla Sennovi dočasně pozastavena superlicence.

V následující sezoně už Prost nechtěl snášet tlak věčné rivality v jednom týmu a odešel do Ferrari. Na tom, že se s brazilským jezdcem rval o titul znovu on, to však nic nezměnilo.

Zleva doprava a zase zpátky

Do Suzuky, která opět hostila předposlední podnik sezony, přiletěl Senna s náskokem devíti bodů. Přesně tolik bylo za vítězství, takže si v Japonsku mohl s předstihem zajistit triumf v celé sezoně.

Pilot McLarenu pro to dělal vše, co bylo v jeho silách. S náskokem čtvrt vteřiny před Prostem ovládl kvalifikaci, a v neděli tak mohl stát na pole position. Jenže v té chvíli zaúřadovaly zákulisní machinace.

Prezident FISA Jean-Marie Balestre se z dosud nejasných důvodů přes noc postaral o to, aby se pozice pole position přesunula z relativně čisté levé strany okruhu na pravou. Asfalt zašpiněný od pneumatik ztěžoval akceleraci a dával tak větší šanci muži na druhé straně dráhy.

Senna v tom právem viděl velkou nespravedlnost. "Říkal jsem si: Fajn, děláš pro to všechno a hlupáci ti to zk**ví. Pokud mě v neděli Prost na startu překoná, tak do toho v první zatáčce půjdu," nechal později nahlédnout do svých myšlenek před startem Velké ceny Japonska.

A skutečně, šel do toho naplno. Ferrari se podle očekávání ze svého startovního slotu odlepilo lépe a Prost se hnal do vedení. Senna se ovšem nedal, na konci startovní rovinky skoro vůbec nezatočil a zvnitřku svého soka nabral.

Ferrari bylo mimo hru, McLaren byl mimo hru. O titulu bylo rozhodnuto.

Z nepřítele se stal kamarád

"Jestli takhle chce někdo závodit, tak je náš sport mrtvý. Motorismus je sport, ne válka. Takhle prohrát je znechucující. Vždyť jsme nebyli ani kolo na kolo," postěžoval si v boxech Prost.

I když tehdy Francouz o svém rivalovi prohlásil, že "jako člověk nemá žádnou cenu", pořád si Senny vážil.

"Nenosím v sobě žádnou křivdu. V paměti si chovám jen těch posledních šest měsíců (jeho života). Tehdy jsem Ayrtona poznal mnohem víc než kdy předtím. Byla to úplně jiná osobnost. Pochopil jsem, kdo to byl a proč občas dělal takové věci, jaké dělal," připomněl Prost rok 1994, kdy se spolu spřátelili. Jenže smír netrval dlouho, Ayrton Senna se 1. května 1994 zabil v Imole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy