Setkání generací. Red Bull versus Tatra, kterou do F1 nepustila studená válka

Setkání generací. Red Bull versus Tatra, kterou do F1 nepustila studená válka
S Red Bullem RB7 vyhrál Sebastian Vettel v sezoně 2011 svůj druhý titul mistra světa. Na ploše letiště se vedle o něj objevila  Tatra 607 z roku 1950, která mohla vyhrávat jen v zemích východního bloku.
Tatra 607 měla premiéru v roce 1950 a byla postavena podle pravidel v té době zrozené F1. Jenže čerstvě rozpoutaná studená válka tomuto sympatickému vozu znemožnila porovnat se s těmi nejlepšími, jako byly konstrukce od Alfy Romeo či Maserati.
Porovnání obou strojů ukazuje, jak daleko za těch 61 let konstrukce závodních speciálů pokročila.
Už na první pohled je vidět, že se sešly dva naprosto odlišné světy. Je to stejné, jako byste postavili parní lokomotivu vedle vysokorychlostního vlaku TGV či Šinkansen.
Foto: Jiří Šimeček/Red Bull Content Pool
rav Red Bull Content Pool, rav
11. 8. 2021 19:00
Tým formule 1 Red Bull připomněl, jaký propastný rozdíl je mezi monoposty dneška a těmi z 50. let. Vybral si k tomu československou Tatru 607-2, která paradoxně do světa Grand Prix nemohla nikdy zasáhnout kvůli právě spuštěné železné oponě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy