Komentář: F1 nemusí vymýšlet kulaté čtverce, pro oživení stačí přemotivovaný Brit

Radek Vičík Radek Vičík
20. 7. 2021 6:17
Velká cena Británie přinesla v sobotu vůbec první kvalifikační sprint a v neděli velmi kontroverzní havárii rivalů v boji o titul. Ukázalo se, že klasický závod je co do atraktivity pořád to nejlepší, co šampionát může fanouškům nabídnout.
Lewis Hamilton slaví vítězství ve Velké ceně Británie 2021.
Lewis Hamilton slaví vítězství ve Velké ceně Británie 2021. | Foto: Reuters

Vedení formule 1 stále přemýšlí, jak nalákat další a další fanoušky. Některé nápady, jako třeba závody s otočeným pořadím na startu, byly naštěstí zase rychle shozené ze stolu. Ale jiné novoty se dočkaly nebo dočkají realizace.

V Silverstonu to byl bodovaný sobotní sprint na 17 kol, který určil pořadí na startu vlastní Grand Prix.

Došlo tak k paradoxní situaci, že majitel nejrychlejšího kola z páteční kvalifikace, která vlastně ani kvalifikací nebyla, nebyl na startu Velké ceny na pole position. O jeho držiteli rozhodl závod, který nesměl být zván závodem, byť měl všechny atributy Grand Prix. Byť "osekané" na 100 km.

Sprint přinesl po prvním zajímavém kole přesně to, čeho se mnozí obávali. Na trati se vytvořil vláček formulí, v němž bylo k vidění jen pár předjetí. Poté, co Max Verstappen po startu přesprintoval Lewise Hamiltona a ujal se vedení, se na čelních pozicích nehnul ani lísteček.

Víkend plný paradoxů pokračoval v neděli. To se jel "ten jediný a pravý" závod na 52 kol. Jenže po startu to vypadalo, že cíl bude nejdéle za pět kol. Tak dravě si šli od prvních metrů po krku Verstappen s Hamiltonem.

Když se sokové na život a na smrt dostali do super rychlé zatáčky Copse, domácí jezdec v Mercedesu přecenil své síly, z vnitřní stopy si najel příliš doprostřed a tam trefil Red Bull. Výsledkem je nechvalně známá havárie a skandál, který bude mít ještě dlouhou dohru.

Už proto, že trest, který Hamilton dostal, byl v konečném důsledku směšně malý. Desetisekundové manko obhájce titulu do konce závodu smazal a v cíli slavil vítězství.

Když se jeho týmový kolega Valtteri Bottas dostal ve VC Francie 2018 do kolize se Sebastianem Vettelem, dostal za ni tehdejší pilot Ferrari pětivteřinový trest a sám Hamilton se tehdy rozčiloval, jak slabě byl Němec potrestán. Vždyť  Bottasovi vlastně zničil celý závod.

Připomeňme, že Fin tehdy dojel sedmý a získal šest bodů. Verstappen v neděli dojel do nemocnice a získal pořádný šok. 23letý Nizozemec může děkovat bohu za skvělé deformační zóny současných formulí. Stát se něco takového před 25 lety, měli bychom v září v Zandvoortu téměř s jistotou Memoriál Maxe Verstappena.

Jak je vidět, zástupci promotéra Liberty Media a Mezinárodní automobilové federace by měli přestat hledat inspiraci v zámoří, kde třeba povinné žluté fáze totálně zničily závodního ducha NASCAR, a soustředit se na podporu férových souboje pilotů F1.

Slůvko "férových" by si zasloužilo vytučnit, protože jinak se ty horké hlavy na trati pozabíjejí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy