Mostecký rekord překonal pilot ve voze formule 1, s nímž boural otec Maxe Verstappena

Radek Vičík Radek Vičík
31. 8. 2020 20:00
Premiéra seriálu historických moderních monopostů Maxx Formula a nový asfalt na většině trati přinesly v sobotu překonání traťového rekordu mosteckého autodromu. Postaral se o něj Bernd Herndlhofer v monopostu F1 z roku 2001.

Šampionát, který vznikl oddělením z českému fanouškovi důvěrně známé série Boss GP, dorazil na sever Čech a potažmo vůbec do Česka poprvé. Na startu byl i jeden monopost formule 1: Arrows A22 z roku 2001.

A právě jeho pilot Herndlhofer se v sobotu postaral o změnu v rekordních tabulkách. Do té doby jim vládl Stefan Mücke, jenž v září 2009 objel v Mercedesu DTM jedno kolo v čase 1:25,610. Rakušan v černo-oranžovém speciálu měl čas 1:22,981, tedy o tři vteřiny lepší.

I když jde o 19 let starou formuli, její desetiválec Asisatech (tedy upravený Peugeot) má výkon impozantních 800 koňských sil. V roce 2001 s Arrowsem A22 absolvovali Nizozemec Jos Verstappen a Enrique Bernoldi z Brazílie 17 Velkých cen. Jeden jediný bod získal otec současné hvězdy F1 Maxe Verstappena v GP Rakouska.

Nizozemský pilot se ale toho roku do paměti fanoušků zapsal místo výsledků velmi nepovedeným kouskem v závodě v Brazílii. Když ho lídr Juan Pablo Montoya předjel o celé kolo, Verstappen svůj Arrows nedobrzdil a doslova vletěl do Williamsu před sebou. Pořadatelé museli horkokrevného Kolumbijce hodně krotit, aby se soupeři nepomstil ručně.

F1, VC Brazílie 2001: Jos Verstappen, Arrows a Juan-Pablo Montoya, Williams | Video: youtube.com

Takové problémy naštěstí Herndlhofer v Mostě neměl. Rakušan jen mohl litovat nedělního deště, který mu znemožnil pokus o vylepšení mosteckého rekordu. Na mokrém asfaltu nakonec raději vůbec nezávodil a nenavázal tak na sobotní triumf.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy