Mercedes hledá krotitele zmatené šelmy. Značka: Nico Rosberg

Radek Vičík Radek Vičík
1. 8. 2016 16:15
Nico Rosberg neztratil jen vedení v šampionátu formule 1, ale v další z nekonečných honiček za Lewisem Hamiltonem také klid a rozvahu. Německý jezdec vrší chybu za chybou a nezvládá ani starty.
I když vyhrál první čtyři Velké ceny sezony, dívá se teď Nico Rosberg (vlevo) ve výsledkové listině Lewisu Hamiltonovi na záda.
I když vyhrál první čtyři Velké ceny sezony, dívá se teď Nico Rosberg (vlevo) ve výsledkové listině Lewisu Hamiltonovi na záda. | Foto: Daimler Media

Praha, Hockenheim - Zdálo by se, že když spojíte finskou a německou krev, musí se zákonitě narodit flegmatický puntičkář. Jak je ale vidět na Nicu Rosbergovi, tohle zdánlivě samozřejmé pravidlo vždy tak úplně neplatí.

Německý jezdec s tím, jak během letošní sezony formule 1 ztrácel vedení v čele šampionátu, začal ztrácet i hlavu. A stále více přidával na nezdravé agresivitě, a naopak kazil jeden start z pole position za druhým.

Navíc přišly i tresty za nepochopitelné manévry, jako byl i ten nedělní při extrémně agresivním předjetí Maxe Verstappena. Těch pět vteřin, o které si  déle postál v boxech, ho v konečném účtování stály druhé místo.

Kontroverzní Rosbergovo vytlačení Verstappena z trati:

Když letos "sejmul" týmového kolegu od Mercedesu a svého rivala Lewise Hamiltona v Barceloně pak vytlačil na Red Bull Ringu, začalo v boxech Stříbrných šípů opět přituhovat. Až boss týmu Toto Wolff přišel s tím, že v zájmu zajištění bodů přistoupí k nejhoršímu a zavede týmovou režii.

Ale možná by měl spíš poslat Rosberga k psychologovi, aby objevil temné stránky jeho duše. Protože asi jen tehdy bude možné syna finského šampiona F1 a jeho německé manželky Siny uklidnit a vrátit zpátky na vítěznou vlnu, na které se vezl na začátku sezony.

První tiky měl už předloni. Jen si vzpomeňte na škubnutí volantem v kvalifikaci v Monte Carlu nebo dnes už legendární kolizi s Hamiltonem ve Spa.

Rosberg vs. Hamilton ve Spa 2014:

Porovnání první a druhé poloviny dosud odjeté části letošní sezony je totiž z hlediska 31letého jezdce tristní. Zatímco po šesti závodech měl na kontě čtyři vítězství (z prvních čtyř Velkých cen) a 106 bodů, druhý půltucet mu vynesl už jen jeden triumf a „pouze“ 80 bodů.

Ano, co by za 80 bodů (a klidně za plný počet zatím odjetých Grand Prix) dali všichni jezdci od sedmého Valtteriho Bottase, jenže v boji o titul je to sakra málo. Už proto, že z jasného vedení v šampionátu se stala honička za "bílou velrybou",  v níž se Rosbergovi proměnilo "partnerství" s Hamiltonem.

Od té doby, co přišel do Mercedesu, ho totiž Brit pokaždé v konečném hodnocení šampionátu porazil a dvakrát mu "uzmul" titul mistra světa. Bude to letos pro německého milovníka fotbalu zavrčení ono pověstného "do třetice všeho zlého"?

 

Právě se děje

Další zprávy