Choval se Vettel jako lotr? Ano, ale na rozdíl od spratků Bottase či Hamiltona byl potrestán jen on

Radek Vičík Radek Vičík
27. 6. 2017 10:51
Sebastian Vettel nebyl zdaleka jediným pilotem formule 1, který v Baku zlobil. Mnohé podobně drsné kousky však zůstaly bez potrestání. Přitom kousky Valtteriho Bottase, obou pilotů Force India i Lewise Hamiltona nebyly z nejčistších.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel si v Baku nedarovali ani centimetr trati.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel si v Baku nedarovali ani centimetr trati. | Foto: Reuters

Baku/Praha - Početný fanklub Lewise Hamiltona v čele se svým protagonistou spustil po nedělní Velké ceně Ázerbájdžánu formule 1 povyk, že trest Sebastiana Vettela za drcnutí do Britova vozu byl směšně nízký.

Jenže v Baku se toho odehrálo trochu víc než jen dětinské Němcovo gesto. To na sociálních sítích připomněl i početný zástup fanoušků Kimiho Räikkönena. Těch případů nebezpečných manévrů končících vzájemnou kolizí bylo hned několik. Pojďme si je postupně projít.

Kauza Bottas

To, že to v Baku na úzké městské trati bude drsné, bylo jasné už od sobotního hlavního závodu Formule 2. Ten byl předčasně ukončen, když nabourané vozy doslova ucpaly dráhu.

Jenže vysvětlujte adrenalinem napumpovaným pilotům formule 1, že se mají krotit! Valtteri Bottas to vzal  po nevyvedeném startu z druhého místa od podlahy a za každou cenu se snažil předjet Räikkönena.

Nedbal zkoseného obrubníku v druhé zatáčce, najel na něj a pak už to byla jen fyzika. Auto dostalo kopanec, který se zastavil až o monopost Ferrari na vnějším oblouku zatáčky. Poškozené byly oba vozy, ale zatímco Bottas si nakonec dojel pro druhé místo, jeho nasupený krajan skončil Velkou cenu předčasně.

Následný trest: žádný.

Kolize Bottase a Räikkönena:

Kauza Peréz a Ocon

Při druhém restartu se nekočkovali jen Hamilton s Vettelem. V druhé zatáčce došlo ke kolizi obou vozů Force India. Poté, co Sergio Pérez odmítl v Kanadě týmový příkaz pustit před sebe Estebana Ocona, to byl další hřebíček do rakve  týmové pohody u nejpříjemnějšího překvapení posledních dvou sezon F1.

Tady je vina tak 50 na 50. Ocon sice lépe vystartoval a Pérez byl příliš ambiciózní, jenže Francouz svému týmovému kolegovi nenechal v zatáčce dost místa. Mexičan by se tam nevešel, ani kdyby jel v trpasličí Škodě Citigo.

Byť Ocon utrpěl defekt a měl dost poničené auto, nakonec dojel šestý. Pérez si poškodil řídicí tyč, takže i přes snahu vrátit se do závodu skončil podobně jako Räikkönen předčasně.

Následný trest: žádný.

Kolize Péreze a Ocona:

Kauza Hamilton

Už při prvním restartu si Hamilton snažil vytvořit co nejlepší pozici tím, že jel úmyslně pomalu. S využitím momentu překvapení pak šlápl na plyn a nedal Vettelovi šanci zaútočit. Byť byl svým závodním inženýrem varován, že si počínal na hraně, při druhém restartu manévr ještě vystupňoval.

Byť jel safety car o nějakých sedm délek před ním, náhle zpomalil, takže to něj Vettel zezadu narazil a poškodil si přední spoiler. Jezdce v čele má sice právo zvolit takovou rychlost, jakou uzná za vhodné, v žádném případě nesmí nikoho ohrozit. Což byl právě tento případ.

Následný trest: žádný.

Kauza Vettel

Hamiltonovo počínání mělo rychlou dohru. Nasupený Vettel zahrozil rukou, vyjel bok po boku Mercedesu a následoval ťukanec Ferrari do Britova vozu.

Ať už to německý pilot udělal ve zkratu nebo prostě jen při tom všem hrozeni a emocích nedokázal formuli uřídit, je to neomluvitelný manévr, za který měl po zásluze pykat. A taky pykal a přišel o šanci bojovat o vítězství.

Následný trest: stop and go 10 vteřin a tři trestné body do "řidičáku" pilota F1.

Vzájemná strkanice Hamiltona s Vettelem:

No a teď řekněte, byl zlým mužem v ulicích hlavního města Ázerbájdžánu jen Vettel, nebo se tady sešla celý parta renegátů?

 

Právě se děje

před 20 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy