Hamilton odstartuje do rozhodujícího závodu sezony z prvního místa, Rosberga bude mít po boku

Radek Vičík Radek Vičík
26. 11. 2016 15:08
Závod v Abú Zabí rozhodne o držiteli titulu mistra světa. Lewis Hamilton ztrácí na Nica Rosberga 12 bodů. Brit vybojoval 61. pole position kariéry, ale ani vítězství mu v neděli k titulu nemusí stačit.
Lewis Hamilton vyhrál čtvrtou kvalifikaci Grand Prix formule 1 po sobě.
Lewis Hamilton vyhrál čtvrtou kvalifikaci Grand Prix formule 1 po sobě. | Foto: Reuters

Abú Zabí - Lewis Hamilton odstartuje z prvního místa do rozhodujícího závodu sezony formule 1, Velké ceny Abú Zabí. Po boku bude mít v první startovní řadě týmového kolegu a vyzyvatele v boji o titul, Nica Rosberga.

Německý jezdec vede o 12 bodů, takže mu i v případě Britova triumfu stačí k zisku první koruny šampiona dojet na stupních vítězů.

K 61. pole position kariéry si Hamilton dojel časem 1,38,755 minuty, který byl o tři desetiny vteřiny rychlejší než nejlepší kolo Rosberga.

"Je to zatím skvělý víkend. Byl to zvláštní pocit, jet sem s tím, že to je poslední závod s tímto skvělým vozem. Zítra se může stát cokoliv," řekl filozoficky Hamilton.

"Přijel jsem s tím že vyhrauju kvalifikaci, takže nejsem zrovna v extázi. Lewis odvedl skvělou práci. Jak všichni víme, zítra je řada možností," prohlásil ne příliš nadšený Rosberg.

Za oběma Stříbrnými šípy proběhl boj mezi jezdci Red Bullu a Ferrari  . V něm dopadl nejlépe celkově třetí Daniel Riiccardo, za ním že seřadili oba piloti itlaksé stáje v pořadí Kimi Räikkönen, Sebastian Vettel a celou skupinu uzavřel Max Verstappen.

Velká cena Abú Zabí formule 1 startuje v neděli ve 14:00 hodin našeho času, vysílá ji televizní stanice Sport2 a živě ji můžete sledovat v našem online přenosu ZDE.

Kvalifikace na Velkou cenu Abú Zabí, závěrečný závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:38,755, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -0,303, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,834, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,849, 5. Vettel (Něm./Ferrari) -0,906, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) -1,063, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -1,746, 8. Pérez (Mex./Force India) -1,764, 9. Alonso (Šp./McLaren) -2,351, 10. Massa (Braz./Williams) -2,458.

Kompletní výsledky kvalifikace včetně použitých směsí:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy