Trump odstartoval závod, který se dojel až druhý den. Zakončila ho divoká bouračka

Radek Vičík Radek Vičík
18. 2. 2020 9:59
Donald Trump v neděli slavnostně odstartoval legendární závod NASCAR. Jenže kvůli dešti se podnik Daytona 500 teprve podruhé během 62 ročníků protáhl do druhého dne. Ve finiši viděli diváci těžkou havárii amerického pilota, který skončil v nemocnici.
Podívejte se na divokou havárii Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Video: NASCAR on FOX via YouTube
Donald Trump a jeho manželka Melania při slavnostním zahájení závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters

Byla to na Floridě velká sláva. 45. prezident USA pronesl magickou formuli "Gentlemani, nastartuje své motory!", pak sám usedl do vládní limuzíny a za doprovodu několika aut tajné služby obkroužil v čele závodního pole čestné kolečko kolem oválu v Daytoně.

Tedy vlastně pod oválem, protože šestitunovému opancéřovanému monstru by jízda po klopených zatáčkách moc neprospěla.

Jenže to bylo z hlediska sportu a nezbytné show v neděli téměř všechno. Pro Američany nejvýznamnější motoristický podnik sezony narušily rozmary počasí. Protože vozy nemají kvůli nutné obrovské přilnavosti pneumatiky se vzorkem, vadí jim na trati byť jen malé množství vody.

No a nad Daytonou v neděli každou chvíli sprchlo. Odjelo se tak jen 20 z původně plánovaných 200 okruhů a zbytek závodu byl teprve podruhé ve  dvaašedesátileté historii Daytony 500 přeložen na pondělí. To znamenalo, že řada z původních 100 000 diváků v ochozech o závod přišla, protože měla na následující den už jiné plány, případně letenky na cestu domů.

Před prořídlými ochozy motory závodních speciálů zaduněly znovu v pondělí  odpoledne. Ale ti, kteří v hledišti Daytona International Speedway zůstali, nelitovali.

Nejdřív 17 kol před koncem přišel tradiční "The Big One", tedy hromadná bouračka více než deseti aut.

Ovšem největší drama mělo teprve přijít. Američan Ryan Newman se v posledním kole ujal vedení a už to vypadalo, že si dojede pro premiérový triumf v závodě Daytona 500.

Jenže v poslední ze čtyř klopených zatáček se vůz Newmana a jeho pronásledovatele Ryana Blaneyho dostaly do kontaktu, po němž se neřiditelné modro-černo-bílé auto s číslem šest vydalo vstříc betonové zídce. Od ní se Ford odrazil a převrátil na střechu. Vážně zraněného jezdce z hořícího vraku vyprostili záchranáři a putoval okamžitě do nemocnice Halifax Medical Center v Daytoně.

"Lékaři indikovali všechna zranění jako život neohrožující," ubezpečil na sociálních sítích Newmanův tým Roush Fenway Racing s tím, že žádá  fanoušky a novináře o soukromí.

Závod byl po odklizení všech trosek restartován. V dramatickém finiši slavil už třetí triumf v podniku Daytona 500 loňský vítěz Denny Hamlin, který o pouhých 14 tisícin vteřiny porazil Blayneyho.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průzkum: Půlce řemeslníků ubylo zakázek, pomoc státu jim nestačí

Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslnných subjektů. Portál dnes o výsledcích průzkumu informoval ČTK.

Plně nebo částečně může i v době epidemie koronaviru a vládních opatření proti šíření nákazy pracovat 93 procent řemeslníků. Nedostatek zakázek, který pociťuje 49 procent, víc než polovina řemeslníků připisuje obavám zákazníků o zdraví, případně omezením daným vládou. Zákazníci zakázky spíš ruší, menší část je odkládá na později. Téměř polovina dotázaných vnímá jako hlavní problém nedostatek nových zakázek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy