Trable s počasím na Dakaru nemají konce, středeční devátá etapa se nepojede

Radek Vičík Radek Vičík
11. 1. 2017 7:21
Pořadatelé Rallye Dakar museli kvůli nepřízni počasí zrušit už druhou etapu. Po páteční šesté v Bolívii to je dnešní s pořadovým číslem devět na území Argentiny. Důvodem je zával na jediné spojnici s bivakem v Saltě, do níž se nemohl konvoj Dakaru dostat.
Další etapu Rallye Dakar doslova vzala voda.
Další etapu Rallye Dakar doslova vzala voda. | Foto: Buggyra

Salta – Itinerář letošní Rallye Dakar dostává ránu za ranou. Zkracování a rušení etap nebere konce, za oběť výkyvům počasí padla i středeční devátá.

Na vině jsou záplavy na bolivijsko-argentinské hranici, které konvoji soutěže nedovolily dojet včas do cíle předchozí etapy v Saltě. Protože se jezdci a týmy nedokázali včas připravit na start dalšího dějství, ředitelství závodu etapu raději zrušilo.

"Ve středu by se měly všechny vozy a týmy seskupit v Chilecitu a rallye bude pokračovat ve čtvrtek," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Jak uvedl Martin Macík mladší ve videu na stránkách svého týmu, dojel se svým LIAZem do Salty až po druhé hodině ranní místního času. Tedy po pětihodinové "zajížďce" dlouhé stovky kilometrů.

Martin Macík o problémech v 8. a zrušení 9. etapy Rallye Dakar:

Na jediné spojnici Salty s hranicí spadla v důsledku prudké povodně skála na silnici a konvoj dlouho čekal u místa závalu. Sesuvy půdy navíc těžce postihly okolí včetně vesnice Volcan.

"Sesuvy si vyžádaly oběti mezi civilním obyvatelstvem, proto veškerá pomoc, včetně zdravotnického týmu ASO (organizátor Rallye Dakar, pozn. red.), směřuje do postižených oblastí," hlásil z jihu Ameriky motocyklista Ondřej Klymčiw.

Velké zdržení nabral servisní tým Buggyry. "Z počátku to vypadalo jako sranda. Takových situací jsme už zažili. Přicházejí k nám ale rozdílné informace a čekání se protáhlo už na sedm hodin,“ uvedl týmový manažer Jan Kalivoda.

Ani po dvanácti hodinách se ale on ani jeho lidé nehnuli z místa. "Dnes je důležité dostat se do dalšího bivaku, tak abychom mohli normálně pokračovat desátou etapou,“ uvedl Kalivoda.

Povodeň, která způsobila problémy při cestě do Salty:

Technika se podle zpráv z týmu MP-Sports Martina Prokopa přesouvá objízdnými trasami do místa dnešního odpoledního bivaku v Chileticu, a Dakar by tak měl pokračovat ve čtvrtek desátou etapou.

"Jediná cesta z Bolívie do Argentiny je zavalena společně s nějakou vesnicí, a protože to je jediná cesta, jsme tady uvězněni. Závodníky posílají skrz kopce přes 5000 metrů vysokou horskou cestou. Spíme tady na silnici a brzo ráno jedeme, máme to 1000 kilometrů přes kopce. Tím je středa zrušená a musíme se do čtvrtečního rána dostat do bivaku, nejpozději hodinu před startem," uvedl Martin Prokop.

"Ale nevím, co tam budeme bez doprovodu dělat, když to nestihnou. Beru si do Shreka stan, oblečení a zásoby až do konce závodu. Ještě že to je SUV!“ lamentoval jihlavský jezdec nad komplikacemi v závodu, jehož organizace přitom přijde na desítky milionů eur.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy