Macík byl v osmé etapě Dakaru osmý. Tatry nabraly další ztrátu, přesto je Kolomý v první desítce

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 1. 2017 7:02
Účastníci Rallye Dakar se v úterý osmou etapu rozloučili s Bolívií a vrátili se zpět do Argentiny.
Martin Macík junior zajel z českých pilotů kamionů v úterý nejlepší čas v měřeném úseku.
Martin Macík junior zajel z českých pilotů kamionů v úterý nejlepší čas v měřeném úseku. | Foto: Big Shock Racing

Salta - Přeshraniční bolívijsko-argentinská 8. etapa Rallye Dakar vyšla z českých pilotů kamionů nejlépe Martinu Macíkovi mladšímu, který se v měřeném úseku zkráceném na 160 km jako jediný dostal do první desítky. V LIAZu mu patřila osmá příčka.

"Na trati jsme potkali opravdu hodně zakopaných aut. Etapa to byla velice zrádná a tak jsme dnes jeli spíše hlavou. A to se nám vyplatilo." uvedl Macík na facebookovém profilu stáje Big Shock Racing.

Jezdcům Tatry v barvách Buggyry se úterní dějství soutěže asi nevydařilo podle jejich představ. Aleš Loprais byl klasifikován na 12. místě, Martin Kolomý ještě tři příčky za ním.

Pro etapový triumf si dojel Martin van den Brink v Renaultu s českým navigátorem Danielem Kozlovským. Macík na Nizozemce ztratil 6:39 minuty, Loprais skoro jedenáct minut a Kolomý téměř osmnáct.

I přesto nahrály do karet jezdcům Tatry ještě větší ztráty jejich soupeřů, takže v průběžném pořadí se oba posunuli - Kolomý je na deváté příčce a Loprais  jedenáctý. Macíkovi patří v hodnocení kategorie 15. pozice.

Do čela se vyšvihl Dmitrij Sotnikov v Kamazu před týmovým kolegou Eduardem Nikolajevem, až třetí je dosavadní lídr Gerard de Rooy v Ivecu.

Jezdci v kamionech jako jediní nejeli druhou část měřeného úseku a čekalo už jen 433 kilometrů dojezdu do bivaku. Motocykly, čtyřkolky a automobily střední část původně měřeného úseku vynechaly a v závěru opět jely na čas.

Martin Prokop ve Fordu byl znovu těsně za první desítkou, v úterý obsadil 11. pozici se ztrátou 20:48 mnut na vítězného Sébastiena Loeba v Peugeotu, který se vrátil do vedení kategorie. Prokop se posunul na 14. místo průběžného pořadí.

Z českých motocyklistů byl také v osmé etapě nejlepší Ondřej Klymčiw na 17. místě. Milan Engel skončil o dvacet příček za ním a do top 50 se vešel ještě 42. David Pabiška.Do cíle etapy dorazili všichni čeští závodníci včetně čtyřkolkáře Zdenka Tůmy, který nabral více než 80minuotovu ztrátu..

Sedmá etapa Rallye Dakar byla rychlá a rozbitá to Tatrám vyhovuje, pochvaloval si jezdec Martin Kolomý. Litoval pouze její zkrácení. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy