České kamiony se na Dakaru nevešly do první desítky, Prokop o místo poskočil dopředu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2017 23:02
Účastníky Rallye Dakar čekala po neplánovaném prodlouženém volnu sedmá etapa, jejíž měřený úsek byl ale kvůli nepřízni počasí zkrácen téměř o polovinu.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo. | Foto: Buggyra

Uyuni - Ani trať sedmé etapy Rallye Dakar nezůstala ušetřena přírodních pohrom. Měřený měřený úsek na trati z La Pazu do Uyuni byl opět zkrácen, a to z 322 na pouhých 161 km.To však příliš nesedlo českým kamionům, které skončily až za hranicí první desítky.

Martin Kolomý v Tatře obsadil jedenáctou příčku 11., hned za ním byl klasifikován Martin Macík mladší s LIAZem a Aleš Loprais (Tatra) skočil sedmnáctý. Vyhrál Dmitryj Sotnikov v Kamazu, na nějž Kolomý nabral ztrátu téměř deseti minut a Loprais dokonce více než 21 minut.

V celkovém pořadí si vedení udržel Gerard de Rooy v Iveco, za nímž je stíhající Sotnikov se ztrátou 2:11 minuty. Kolomý je v průběžném pořadí o 33 minut před Lopraisem. Jezdcům Buggyry patří 12. a 13. pozice, Macík je patnáctý.

Martin Prokop ve Fordu zajel další slušný den a rezultovala z toho 14. pozice, celkově se jihlavský jezdec posunul na 15. místo.

V čele se dál drží Stéphane Peterhansel v Peugeotu, který má před týmovým kolegou Sébastienem Loebem náskok 1:57 minuty. Na třetí místo se propracoval Nani Roma v Toyotě, jenž využil zaváhání Cyrila Desprése s třetím Peugeotem.

Z českých motocyklistů etapu nejlépe zvládl jako již tradičně Ondřej Klymčiw na 37. místě. V celkovém hodnocení si ale jezdec v sedle Husqvarny pohoršil na 19. pozici. V cíli už jsou také všichni ostatní čeští motorkáři, do první padesátky se vešel jen 44. Milan Engel. Čtyřkolkář Zdeněk Tůma byl dnes ve své kategorii devatenáctý.

Nástrahou pondělní etapy je fakt, že před dalším dějstvím se jezdci nemohou spolehnout na své mechaniky, protože ti se přesunuli rovnou do cíle úterní etapy v Saltě. Bude tedy hodně záležet na spolehlivosti strojů případně umu jejich posádek.

Čeští řidiči Tater uvítali na Rallye Dakar odpočinkový den v hlavním městě Bolívie La Pazu. Volali rodinám, namasírovali těla a podnikli výlet. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

Další zprávy