České kamiony se na Dakaru nevešly do první desítky, Prokop o místo poskočil dopředu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2017 23:02
Účastníky Rallye Dakar čekala po neplánovaném prodlouženém volnu sedmá etapa, jejíž měřený úsek byl ale kvůli nepřízni počasí zkrácen téměř o polovinu.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo. | Foto: Buggyra

Uyuni - Ani trať sedmé etapy Rallye Dakar nezůstala ušetřena přírodních pohrom. Měřený měřený úsek na trati z La Pazu do Uyuni byl opět zkrácen, a to z 322 na pouhých 161 km.To však příliš nesedlo českým kamionům, které skončily až za hranicí první desítky.

Martin Kolomý v Tatře obsadil jedenáctou příčku 11., hned za ním byl klasifikován Martin Macík mladší s LIAZem a Aleš Loprais (Tatra) skočil sedmnáctý. Vyhrál Dmitryj Sotnikov v Kamazu, na nějž Kolomý nabral ztrátu téměř deseti minut a Loprais dokonce více než 21 minut.

V celkovém pořadí si vedení udržel Gerard de Rooy v Iveco, za nímž je stíhající Sotnikov se ztrátou 2:11 minuty. Kolomý je v průběžném pořadí o 33 minut před Lopraisem. Jezdcům Buggyry patří 12. a 13. pozice, Macík je patnáctý.

Martin Prokop ve Fordu zajel další slušný den a rezultovala z toho 14. pozice, celkově se jihlavský jezdec posunul na 15. místo.

V čele se dál drží Stéphane Peterhansel v Peugeotu, který má před týmovým kolegou Sébastienem Loebem náskok 1:57 minuty. Na třetí místo se propracoval Nani Roma v Toyotě, jenž využil zaváhání Cyrila Desprése s třetím Peugeotem.

Z českých motocyklistů etapu nejlépe zvládl jako již tradičně Ondřej Klymčiw na 37. místě. V celkovém hodnocení si ale jezdec v sedle Husqvarny pohoršil na 19. pozici. V cíli už jsou také všichni ostatní čeští motorkáři, do první padesátky se vešel jen 44. Milan Engel. Čtyřkolkář Zdeněk Tůma byl dnes ve své kategorii devatenáctý.

Nástrahou pondělní etapy je fakt, že před dalším dějstvím se jezdci nemohou spolehnout na své mechaniky, protože ti se přesunuli rovnou do cíle úterní etapy v Saltě. Bude tedy hodně záležet na spolehlivosti strojů případně umu jejich posádek.

Čeští řidiči Tater uvítali na Rallye Dakar odpočinkový den v hlavním městě Bolívie La Pazu. Volali rodinám, namasírovali těla a podnikli výlet. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy