České kamiony se na Dakaru nevešly do první desítky, Prokop o místo poskočil dopředu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2017 23:02
Účastníky Rallye Dakar čekala po neplánovaném prodlouženém volnu sedmá etapa, jejíž měřený úsek byl ale kvůli nepřízni počasí zkrácen téměř o polovinu.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo.
Martin Kolomý zvládl sedmu etapu Rallye Dakar z českých kamionů nejrychleji, ale na top 10 to nestačilo. | Foto: Buggyra

Uyuni - Ani trať sedmé etapy Rallye Dakar nezůstala ušetřena přírodních pohrom. Měřený měřený úsek na trati z La Pazu do Uyuni byl opět zkrácen, a to z 322 na pouhých 161 km.To však příliš nesedlo českým kamionům, které skončily až za hranicí první desítky.

Martin Kolomý v Tatře obsadil jedenáctou příčku 11., hned za ním byl klasifikován Martin Macík mladší s LIAZem a Aleš Loprais (Tatra) skočil sedmnáctý. Vyhrál Dmitryj Sotnikov v Kamazu, na nějž Kolomý nabral ztrátu téměř deseti minut a Loprais dokonce více než 21 minut.

V celkovém pořadí si vedení udržel Gerard de Rooy v Iveco, za nímž je stíhající Sotnikov se ztrátou 2:11 minuty. Kolomý je v průběžném pořadí o 33 minut před Lopraisem. Jezdcům Buggyry patří 12. a 13. pozice, Macík je patnáctý.

Martin Prokop ve Fordu zajel další slušný den a rezultovala z toho 14. pozice, celkově se jihlavský jezdec posunul na 15. místo.

V čele se dál drží Stéphane Peterhansel v Peugeotu, který má před týmovým kolegou Sébastienem Loebem náskok 1:57 minuty. Na třetí místo se propracoval Nani Roma v Toyotě, jenž využil zaváhání Cyrila Desprése s třetím Peugeotem.

Z českých motocyklistů etapu nejlépe zvládl jako již tradičně Ondřej Klymčiw na 37. místě. V celkovém hodnocení si ale jezdec v sedle Husqvarny pohoršil na 19. pozici. V cíli už jsou také všichni ostatní čeští motorkáři, do první padesátky se vešel jen 44. Milan Engel. Čtyřkolkář Zdeněk Tůma byl dnes ve své kategorii devatenáctý.

Nástrahou pondělní etapy je fakt, že před dalším dějstvím se jezdci nemohou spolehnout na své mechaniky, protože ti se přesunuli rovnou do cíle úterní etapy v Saltě. Bude tedy hodně záležet na spolehlivosti strojů případně umu jejich posádek.

Čeští řidiči Tater uvítali na Rallye Dakar odpočinkový den v hlavním městě Bolívie La Pazu. Volali rodinám, namasírovali těla a podnikli výlet. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

před 25 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 56 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy