Tatry byly na Dakaru jak na houpačce, Macík dojel na prasklé pneumatice až do roztrhání

Radek Vičík Radek Vičík
13. 1. 2017 10:01
Desátá etapa byla z českého pohledu na letošním Dakaru nejpovedenější, přesto pro Martina Kolomého znamenala konec nadějí na slušný výsledek v cíli.
Martin Kolomý ztratil v desáté etapě opravou chlazení dlouhé hodiny.
Martin Kolomý ztratil v desáté etapě opravou chlazení dlouhé hodiny. | Foto: Buggyra

San Juan - Pro tým Buggyra byla včerejší desátá etapa Rallye Dakar jako na houpačce. Zatímco Aleš Loprais zajel pátým místem nejlepší český výsledek dne, naděje Martina Kolomého na celkový úspěch v soutěži zhatila téměř čtyřhodinová oprava Tatry.

Zase to prokleté servo

Ani Lopraisovi nevycházelo všechno podle představ. Se všemi nástrahami se ovšem popral na výbornou a byl z toho nakonec nejen pátý nejrychlejší čas, ale hlavně konečně průnik do první desítky průběžného pořadí letošního Dakaru.

"Začátek byl super, naprosto ideální pro podvozek Tatra. Chtěl jsem to dnes dojet na pódiovém umístění, což se dařilo, ale pak co čert nechtěl, přišel opět problém se servem. Tentokrát nám kámen ustřelil hadici a museli jsme dvanáct až patnáct minut spravovat," uvedl Loprais, jenž měl v předchozích etapách téměř nekonečné trable se servo pumpou.

Zadržené ložisko stálo moře času

Jeho týmový kolega Kolomý moc důvodů k optimismu neměl. Se svými kolegy z kabiny musel téměř čtyři hodiny opravovat chlazení motoru.

"Ze začátku nám to hodně vyhovovalo, ale pak se nám zastavilo auto. Měli jsme problém se zadřeným ložiskem šponováku řemenice. Odstavilo nás to na dlouho, protože jsme museli vyměnit ložiska a stáli jsme skoro čtyři hodiny, než se to zchladilo a dali jsme to dohromady," přiblížil bruntálský jezdec problémy svého vozu.

"Dojezd jsme pojali už jako testování na příští rok. Pořadatel přitvrdil v navigaci, a i dnes jsem objevil jednu chybu v roadbooku. Podle toho, jak to bylo v jednom údolí vyježděné, se tam asi děly věci. My jsme ale vše zvládli bez problému. Otestovali jsme slušně i auto, protože Martin za to opravdu vzal a rád bych viděl čas z této části,“ dodal navigátor René Kilian.

Macík boj o desítku nevzdává

Pro další umístění v top 10 si na letošním Dakaru dojel Martin Macík mladší v LIAZu. Druhý nejmladší pilot mezi jezdci kamionů stále nevzdává boj o celkovou desítku, i když do cíle zbývá už jen málo měřených kilometrů. Před námi jsou ještě dvě etapy a budeme stahovat dál. Rozhodně útočíme na top desítku,“ nevzdává se závodník ze Sedlčan.

Náročná trať včera způsobila defekt na pneumatice LIAZu. "Martin jel dál a nakonec ujel ještě asi sto kilometrů," líčil zápal boje svého řidiče palubní mechanik Michal Mrkva. "Neustále jsme dofukovali, ale po sto kilometrech se celá roztrhla, takže přišla na řadu výměna."

Závodníky dnes okolo San Juanu čekají poslední duny, které budou na prvních padesáti kilometrech. Po zbytek z 288 měřených kilometrů to budou spíše rychlostní zkoušky známé z Argentinské rallye.

Jezdec Tatry Martin Kolomý si pochvaloval rychlý začátek 8. dakarské etapy, pak ale uvízl za podvozek. Navíc se český tým nemohl dostat do bivaku. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy