Blog Josefa Kaliny: Vzlétni, bájný Fénixi, k jihoamerickým výšinám

Josef Kalina
17. 8. 2018 13:54
Buggyra prodloužila spolupráci s Tatrou při účasti na Rallye Dakar o další dva roky. U této příležitosti se legendární navigátor Josef Kalina ohlíží za dosavadní spoluprací roudnického týmu a kopřivnické značky.
Nejnovější variantou dakarské Tatry je typ Phoenix.
Nejnovější variantou dakarské Tatry je typ Phoenix. | Foto: Buggyra Media

Blog - Jako bájný pták z popela povstal Phoenix, tak i z Roudnice povstala fungl nová závodní Tatra. Všechny evoluce vždycky vycházejí z předků a Phoenix měl otce ve slavném Kolomajzově Fat Boyi. Tentokrát bylo inovací habaděj. Robin Dolejš a David Vršecký v Roudnici a na kopřivnické straně Radek Smolka se svými hochy s tím měli fůru starostí.

Samozřejmě se to neodehrávalo  v běhu několika týdnů. Phoenix se z popela rodil víc jak rok. Nová kabina, jiné rozložení vah, ale hlavně revoluční konstrukce přední nápravy.

Testovalo se urputně, ale mírným tajemstvím stále zůstávala posádka pro tenhle supervůz. Martinu Kolomému se totiž z jeho zamilovaného tlouštíka Fat Boye nechtělo. Všichni se všelijak oťukávali, až jsem někdy v září roku 2015 dostal instrukci: sežeň si v Buggyře Piňose a dejte to nějak dohromady.

V roudnické dílně jsem zařval: "Piňóóosss…!", a objevil se menší zasmušilý mužík, který se k mému překvapení představil jako Jirka Stross. Řekl mi suše: "Jdem do kabiny!". Potom jsme to spolu táhli dva roky a ani jednou jsme si nevynadali do všech těch orgánů. A to je hodně dobrý.

Trochu horší už to bylo s naším šéfpilotem Jardou Valtrem, jehož komunikačním stylem jsou křik a dost hrubé urážky, které potom bleskově zamění za objímání a líbání všech kolem sebe. Pro mě to nebylo překvapení, jezdil jsem s Jarouškem už pár let, ale v Buggyře jsme byli oba nováčci a kluci na nás koukali trochu vyjeveně.

V té době asi spolupráce s Tatrou dosáhla ideálu možného. Nejen, že Phoenix bylo hodně podařené auto, ale flotila asistenčních Tatrovek se rozrostla o jednu obří osmikolku a dvě šestikolky. To už vypadalo výrazně silněji, než jeden závoďák se stařičkou Máňou za zadkem, jak tomu bylo v předchozím roce.

Na fotkách to vypadalo krásně, ale znáte to: víc lidí, víc starostí! A tak se zapotil i "Kalič" Honza Kalivoda, takto generální manažér týmu. K když jsme konečně v Buenos Aires druhého ledna 2016 odstartovali asi se mu hodně ulevilo. Ale ne zas tak moc! Ten ročník byl totiž opravdu výživný.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Home Credit se vzdává snu o hongkongské burze

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 1 hodinou

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy