Někdy bych vzteky rozkousal volant, přiznává Loprais. Afrika má pro něj své kouzlo

Radek Vičík Radek Vičík
31. 1. 2019 10:16
Aleš Loprais byl na letošní Rallye Dakar jediným českým pilotem kamionu, který v řádné soutěži viděl cílovou rampu v Limě. Přes řadu technických problémů své Tatry skončil celkově pátý, což je jeho druhý nejlepší výsledek od přestěhování slavné soutěže na jih Ameriky. "Byla to náročná soutěž, ale osobně jsme zažil už mnohem těžší Dakary," uvedl čerstvě 39letý pilot v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Aleš Loprais letos za volantem absolvoval už svoji dvanáctou Rallye Dakar, úplně start přidal roku 2006 jako navigátor strýce Karla Lopraise.
Aleš Loprais letos za volantem absolvoval už svoji dvanáctou Rallye Dakar, úplně start přidal roku 2006 jako navigátor strýce Karla Lopraise. | Foto: Instaforex Loprais Team

Ochutnal jste peruánské pivo, nebo jste raději měl vlastní zásoby z domova?

Peruánské pivo jsem ochutnal hned potom, co došly zásoby z domova. (smích)

S tím, že to byl nejtěžší Dakar, jak říkají mnozí závodníci, nesouhlasíte?

Záleží, jak se na to podíváte. Byly tam momenty nejtěžších etap. Ale na druhou stranu pro mě byl nejtěžší Dakar ten, kde jsme bojovali o vítězství, po vyhrané etapě mi zaspal kopilot a přesouvali mě vrtulníkem do nemocnice. Pak pro mě byl těžší Dakar, kdy mi odešla baterie v autě a odpadl jsem de facto z prvního místa. Těch těžších bylo mnohem víc, když jsem třeba vypadl z druhého místa. Tento byl velmi náročný co do trasy a vyčerpanosti. Ale nejtěžší Dakar to pro mě osobně nebyl.

Jak Peruánci prožívali letošní ročník, který se jel jen na území jejich státu?

Velice pěkně, v Peru mám za ta léta spoustu kamarádů a fanoušků. Na druhou stranu, Argentina to prožívala ještě víc. Peruánští diváci jsou ovšem proškolenější a lepší, Argentinci byli občas šílení. Stojí proti vám zády a dělají si selfíčko a vůbec si neuvědomují, že vám to v kamionu nemusí vyjít nebo řachne pneumatika - a je to poslední selfíčko v životě.

V kauze fanouška přejetého Kabirovem v Kamazu jste se postavil na stranu ruského pilota. Jak velká část diváků se podle vašeho mínění chovala tak, že ohrožovali život svůj i jezdců?

Paradoxně je jich hodně. Místo toho, aby ředitelství soutěže pomáhalo řešit, aby se takové věci nestávaly, tak potrestá pilota, který za kolizi naprosto nemohl. To mi přijde zarážející. Jaký je problém, aby před tím přiletěla helikoptéra, která prověří trať tam a zpátky jen kvůli bezpečnosti a odežene diváky, kteří stojí tam, kde nemají? Nebo na tom místě sedne a tím je rozežene.

Takže řešení se dá nalézt…

Je to řešitelná věc, jde jen o otázku financí a chuti. Pro mě to je pořád příjemnější varianta, než to hodit na pilota, který o tom nevěděl. Není to blázen, a kdyby tu kolizi viděl, tak zastaví. Může to pro něj mít ještě další následky. Nevíte, jak se k tomu postaví jeho tým Kamaz. Kvůli takové kravině, že organizátor nezajistil bezpečí, si už možná nikdy nezazávodí. Nelíbí se mi, že jeho osud v závodě rozhodla parta neukázněných diváků.

Letošní Dakar nabídl vysoké duny, feš-feš, pisty i kamenitá koryta. Jaký typ tratě vyhovuje nejvíc vám a vašemu vozu?

Jednoznačně to jsou duny. Když jsme měli úbytek výkonu, právě tam jsme to byli schopni dotáhnout. Seděly mi i kamenité pasáže. Frustrující pro nás byl feš-feš a dlouhé pláně, kde nestíhal výkon motoru. Když jsme předjeli Kamaz nebo Iveco, tak nás za chvíli na rovině přehučely a na konci pláže jste je neviděli. V takové chvíli byste vzteky sežrali volant i se středovou konzolí.

Nový vůz je teď na vážkách

Jak Královna 69 snášela útrapy letošního ročníku?

Díky všem, kteří jí věnovali plnou lásku, to zvládala dobře, důstojně a úctyhodně. To ona nás dovezla do cíle.

Vylepšíte dál svoji Tatru, nebo postavíte úplně nový vůz?

To je otázka. Chtěl jsem stavět nový vůz. Teď mě všichni kluci přesvědčují, ať upravíme současný, který je otestovaný. Znám mince obou stran, tak uvidíme. Nejradši bych udělal obojí.

Jak by podle vás vypadal ideální itinerář Rallye Dakar?

V Africe, kde by byla plná konkurence jako v Jižní Americe, a mediálním zájmem, jaký je v Jižní Americe. S tím, že bychom byli konečně na Silvestra doma. Bylo by to celé pohodovější, logisticky méně náročné a ve finále by to byla krásná rallye, na níž by se dalo krásně předjíždět. Ta Afrika má své nádherné kouzlo a navíc se nám tam vždycky dařilo.

Loprais byl nejlepší z Čechů na Dakaru: Chtěli jsme být na bedně | Video: LopraisTeam
 

Právě se děje

před 17 minutami

USA prověřují plány Česka a dalších zemí kvůli zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy