Praha - Až v podvečerních hodinách dorazil zpět do Prahy český zástupce Světové rady motoristického sportu Radovan Novák, který společně s ostatními kolegy posuzoval závažnost zinscenované nehody stáje Renault.
K té došlo při loňské VC Singapuru, kdy vedení francouzské stáje nařídilo svému pilotovi Nelsonu Piquetovi, aby havaroval, čímž výrazně pomohl vyhrát týmovému kolegovi Fernandu Alonsovi.
Týmu byl nakonec vyměřen dvouletý podmíněný zákaz působení ve formuli 1. Tento verdikt byl některými odborníky předpokládán, přesto se hned v několika táborech setkal s kritikou.
Čtěte také: Trest pro Renault: Za podvod dva roky podmínka
Například legendární pilot Niki Lauda si původně přál, aby byla stáj potrestána maximálně tvrdě.
„Tento trest je akorát," řekl pro Aktuálně.cz Radovan Novák. „Samozřejmě, možnosti trestů byly různé, ale nakonec jsme se shodli na tom, že toto řešení je nejoptimálnější," doplnil.
Za hlavního viníka byl následně označen bývalý šéf stáje Flavio Briatore, který po zveřejnění některých důkazů společně s technickým ředitelem Patem Symondsem odstoupil.
Alonsova výpověď byla stručná
Zatímco Symonds byl následně vyloučen ze světa F1 na pět let, Briatoremu byl udělen doživotní trest. Přesto některá světová média v průběhu dne spekulovala, zda není platnost omezena na dobu neurčitou.
Existuje tedy nějaká možnost, že by se Briatore mohl v budoucnu vrátit?
„Tak samozřejmě nikdy neříkejte nikdy, možná se to může někdy stát, ale v tuto chvíli platí trest na doživotí," stanovil jasně Novák.
Předvolán k výpovědi pak byl nejen Nelson Piquet jr., z jehož iniciativy vyšel případ na veřejnost, ale i druhý závodník Fernando Alonso. Ten byl ale na základě důkazů i výpovědi shledán nevinným.
„Fernando se dostavil, přičemž řekl, že u ničeho nebyl, o ničem neví a po těchto větách zase opustil naší místnost," přiblížil na závěr Novák.