Bývalý šéflékař F1: O Schumim čekejme opravdu špatné zprávy

Radek Vičík Radek Vičík
27. 3. 2014 10:15
Michael Schumacher je po nehodě na lyžích už téměř tři měsíce v umělém spánku a experti jsou stále skeptičtější.
Michaelu Schumacherovi v boji o život fandí všechny boxy F1, ale nejvíc asi u Ferrari.
Michaelu Schumacherovi v boji o život fandí všechny boxy F1, ale nejvíc asi u Ferrari. | Foto: Scuderia Ferrari

Lutych - Michael Schumacher je po nehodě na lyžích už téměř tři měsíce v umělém spánku a experti jsou stále skeptičtější. „Jak čas plyne dál, je stále méně pravděpodobné, že se Michaelův stav výrazně zlepší,“ obává se bývalý šéflékař formule 1 Gary Hartstein.

Expert na bezpečnost motoristického sportu se domnívá, že vzhledem k „ponurým prognózám“ bychom měli v brzké době očekávat o Schumacherovi „opravdu špatné zprávy“.

Lůžko může dostat někdo potřebnější

Sedminásobný mistr světa leží už od konce loňského roku na specializovaném oddělení kliniky v Grenoblu.

„Myslím, že je téměř jisté, že Michaelův stav zůstane beze změn. Lékaři mohou rozhodnout, a nemluvíme tu o nějaké vzdálené budoucnosti, že vzhledem k jeho klinickému stavu a prognóze jsou tu pacienti, kteří lůžko na jednotce intenzivní péče potřebují mnohem víc,“ uvedl Hartstein na svém blogu.

Manažerka: Schumacher se probudí

S tímto názorem ale nesouhlasí Schumacherova mluvčí Sabine Kehmová. "To, co jsem uvedla v posledním prohlášení, stále platí. Dál jsme si jistí, že se Michael probudí, a bojujeme o to spolu s týmem lékařů, jimž důvěřujeme," řekla německému Bildu.

Kehmová navíc kritizuje Hartsteina za to, že jeho zdroje informaci jsou prý nespolehlivé.

"Hartstein se během svého působení ve formuli 1 nikdy nepohyboval v těsné blízkosti Michaela Schumachera a nemá teď kontakt ani s jeho rodinou ani lékaři," uvedla manažerka.

Mlčení může být dobré

Americký profesor byl od začátku velkým nepřítelem mlčení Schumacherovy rodiny, která o stavu vážně zraněného exmistra světa F1 téměř vůbec neinformovala. To ale podle něj teď prý může mít paradoxně pozitivní dopad.

„Vypadá to tak, že nám všem nedostatek informací dal šanci uvědomit si, co se děje, a mít od věci trochu odstup,“ dodal Hartstein.

Vrtulníkový ping pong neprospěl

Šéf institutu FIA, který vzdělává traumatology z celého světa v poskytování péče zraněným závodníkům, tvrdě kritizoval i postup francouzských záchranářů.

Ti dnes už 45letého Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Meribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu.

„Jsem velkým kritikem systému, který bez jiných závažných důvodů umožňuje poslat lidi se zraněním hlavy do center bez neurochirurgického zázemí. Zdržení zákroku, stejně jako další let vrtulníkem, nemohou být pro poškozený mozek ničím dobrým. Zvláště v situaci, kdy nitrolební tlak stoupl natolik, že se části mozku doslova drtí o lebeční klenbu, " vysvětlil americký expert.

Odborník na slovo vzatý

Profesor Hartstein, který nyní působí na klinice v Lutychu, patří mezi významné světové kapacity v anestezii a traumatologické medicíně. Od roku 1997 spolupracoval s legendárním hlavním doktorem F1 Sidem Watkinsem, jehož od roku 2005 nahradil v pozici lékařského delegáta FIA pro světový šampionát formule 1.  

V této funkci pracoval do konce roku 2012, ale stále spolupracuje s Mezinárodní automobilovou federací ve zvyšování bezpečnosti a lékařského zabezpečení automobilových i motocyklových závodů.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy