Česká naděje Novotná překvapila stříbrem. Vyřadit parkúr není fér, tvrdí pětibojařka

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 6. 2022 16:32
V závodě Světového poháru v bulharské Albeně obsadila moderní pětibojařka Veronika Novotná druhou příčku. V 21 letech se tak řadí k historicky nejlepším českým závodnicím, vždyť poslední pětibojařkou na stupních vítězů byla v roce 2006 Lucie Grolichová. "Výsledek v mém prvním velkém seniorském mezinárodním závodě je výborný, jsem opravdu nadšená," prozradila Novotná v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Veronika Novotná během závodu Světového poháru v bulharské Albeně
Veronika Novotná během závodu Světového poháru v bulharské Albeně | Foto: ČTK

Jak se vaše cesta za stříbrem zrodila?

Do každého závodu jdu se záměrem, abych byla spokojena se svým výkonem. Do Albeny jsem jela hlavně s přáním, abych dobře zvládla parkúr a střelbu, což se povedlo. V moderním pětiboji je vždy potřeba, aby se pro celkový dobrý výsledek sešly všechny okolnosti, což se také stalo.

Které sporty jsou vaší silnou stránkou a ve kterých se ještě potřebujete dál zlepšovat?

Nejsilnější jsou běh i šerm, v pohodě je i plavání. Naopak stále je co zlepšovat ve střelbě a v parkúru.

Kolik tréninkového času během týdne jednotlivým sportům věnujete?

Trénuju denně. Nejvíc se věnuju šermu, dost času trávím i v bazénu a dvakrát týdně jezdíme za koníčky do Poděbrad. Zároveň druhý rok studuju na Přírodovědecké fakultě na Karlově univerzitě. Je dost náročné věnovat se vrcholovému sportu i vysokoškolskému studiu. Vyžaduje to hodně odříkání a dokonalou organizaci času. Pětiboji se však nebudu věnovat celý život, takže je potřeba mít nějaký základ do dalších let.

Co říkáte rozhodnutí mezinárodní federace, že od roku 2025 má být místo parkúru zařazen překážkový běh?

S tímto verdiktem nesouhlasím, parkúr k pětiboji neodmyslitelně patří. Má hodně předností, je velice příjemným zpestřením celého pětibojařského programu. Převážná většina závodníků je proti tomuto rozhodnutí, které považují za neférové.

Jak jste se vůbec ke sportu dostala?

Moji rodiče v mládí sportovali, a tak jsem také chtěla udělat něco pro své tělo. První mé krůčky vedly v rodné Příbrami do vody, v deseti letech jsem nechyběla ve školních plaveckých lekcích. V závěrečném závodě se mi však moc nedařilo, a protože jsem už tehdy byla soutěživá, tak jsem si natruc řekla, že se musím zlepšit a příště zvítězit.

V kolika letech a proč jste se pak rozhodla pro moderní pětiboj?

Kromě plavání mě bavila také atletika, což jsou dva sporty, které tvoří základ pro pětiboj. Plně jsem se mu začala věnovat až při studiu na gymnáziu při náboru v plaveckých oddílech. Zaujaly mě hlavně běžecké a střelecké disciplíny. A tak jsem za tréninky začala jezdit na pražskou Julisku.

Co vám prozradila vaše premiérová vystoupení?

Především díky dobrým výsledkům v běhu mi nechyběla motivace dál se zlepšovat. Když se přidala střelba, tak jsem sice začala bojovat se stresem, ale i ten jsem překonala.

Kdy jste se dočkala prvního povzbuzujícího úspěchu?

V roce 2016 jsem v kategorii U17 při mojí první zahraniční cestě na mistrovství Evropy v Anglii skončila osmá. Ve štafetě jsme pak s Kateřinou Tomanovou zvítězily, což bylo velice povzbuzující a zároveň i důkaz, že i s moderním pětibojem se lze dostat do světa.

Čím pro vás bylo loňské šesté místo na juniorském ME?

Mé juniorské období bylo dost ovlivněno covidovou situací, jeden rok se vůbec nemohlo závodit. S loňským, do té doby nejlepším výsledkem, jsem mohla být spokojena, i když jsem si věřila i na lepší výkon, protože jsem měla za sebou už několik závodů na mezinárodní scéně. Nicméně potvrdila jsem si určité zlepšení a celkový výkonnostní posun, včetně psychické stránky.

Jaký je váš další letošní program i s výhledem na olympijské hry v Paříži 2024?

V závěru tohoto týdne budu v turecké Ankaře startovat jen v mixu s juniorem Matoušem Tůmou a koncem června, rovněž v Ankaře, mě čeká finále Světového poháru. V červenci se pak v Egyptě koná mistrovství světa a v polovině září pak v Maďarsku evropský šampionát. A pokud jde o olympijské hry, tak účast na tomto největším svátku sportovců by pro mě byla splněným snem.

A s jakými výsledky byste byla v dalších letošních závodech spokojena?

Mezi ženami sbírám prvním rokem zkušenosti, takže by mě vždy potěšil pěkný výkon a umístění v elitní desítce. V Evropě je řada výborných pětibojařek a ve světě se k nim přidávají ještě Číňanky a Korejky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy