Kolo snad týrat nebudou. Parkur by v moderním pětiboji mohla nahradit cyklistika

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 11. 2021 19:28
Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) po dnešním jednání výkonného výboru potvrdila, že počínaje olympijským cyklem s vrcholem v Los Angeles v roce 2028 vypadne z programu tohoto sportu parkur.
Annika Schleuová se svým koněm při osudném olympijském závodě
Annika Schleuová se svým koněm při osudném olympijském závodě | Foto: Reuters

Na příštích hrách v Paříži za tři roky se v parkuru ještě bude soutěžit. O nové disciplíně se teprve rozhodne, podle spekulací by jezdeckou část mohla nahradit cyklistika.

"Víme, že tato informace pro vás bude překvapivá a možná dokonce šokující. Nedávno jsme se v souvislosti s OH v Tokiu zavázali, že parkur zachováme, ale život v rámci olympijského hnutí se rychle mění," píše se na stránkách UIPM v otevřeném dopise pětibojařům.

"Zatímco v programu OH v Paříži je náš sport potvrzený v novém formátu včetně parkuru, Los Angeles je jiný případ. Proto musíme být flexibilní a udělat další změnu," vysvětluje unie.

Viceprezident UIPM Joël Bouzou ještě před oficiálním potvrzením řekl deníku l'Equipe, že vyřazení parkuru se řeší už od roku 2018, a není tedy reakcí na hrubé chování německé závodnice Anniky Schleuové a její trenérky ke vzpurnému koni na olympijských hrách v Tokiu.

Schleuová si v olympijském závodě, v němž útočila na zlato, vylosovala pro jezdeckou část koně jménem Saint Boy (Svatý chlapec), který se jí vzpouzel a odmítal skákat.

Závodnice propukla v pláč a snažila se koně pomocí bičíku a ostruh přimět k poslušnosti. Trenérka Kim Raisnerová ji vyzývala, ať koně udeří, a sama to také do jeho zadní části těla udělala.

Německý svaz na ochranu zvířat v reakci na to podal na obě žalobu kvůli týrání zvířat. Trestnímu oznámení po dalších incidentech s koňmi na OH čelí i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Mezinárodní jezdecká federace (FEI). Zájmové sdružení Wild beim Wild zabývající se ochranou zvířat viní obě organizace z porušování práv zvířat.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

Soutěž pod pěti kruhy byla dlouho pětidenní, od Atlanty 1996 byl program zhuštěn do jednoho dne. Na příštích hrách v Paříži by sportovci měli stihnout plavání, šerm, parkur a kombinovaný běh se střelbou v novém formátu během pouhých 90 minut.

"Ta změna bude samozřejmě složitá, avšak zkuste v ní nevidět pouze komplikace, ale také příležitost, která na vás čeká v cílové rovince. Moderní pětiboj je sport s unikátním odkazem, který se i v 21. století dál vyvíjí," napsal na webu UIPM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy