Kolo snad týrat nebudou. Parkur by v moderním pětiboji mohla nahradit cyklistika

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 11. 2021 19:28
Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) po dnešním jednání výkonného výboru potvrdila, že počínaje olympijským cyklem s vrcholem v Los Angeles v roce 2028 vypadne z programu tohoto sportu parkur.
Annika Schleuová se svým koněm při osudném olympijském závodě
Annika Schleuová se svým koněm při osudném olympijském závodě | Foto: Reuters

Na příštích hrách v Paříži za tři roky se v parkuru ještě bude soutěžit. O nové disciplíně se teprve rozhodne, podle spekulací by jezdeckou část mohla nahradit cyklistika.

"Víme, že tato informace pro vás bude překvapivá a možná dokonce šokující. Nedávno jsme se v souvislosti s OH v Tokiu zavázali, že parkur zachováme, ale život v rámci olympijského hnutí se rychle mění," píše se na stránkách UIPM v otevřeném dopise pětibojařům.

"Zatímco v programu OH v Paříži je náš sport potvrzený v novém formátu včetně parkuru, Los Angeles je jiný případ. Proto musíme být flexibilní a udělat další změnu," vysvětluje unie.

Viceprezident UIPM Joël Bouzou ještě před oficiálním potvrzením řekl deníku l'Equipe, že vyřazení parkuru se řeší už od roku 2018, a není tedy reakcí na hrubé chování německé závodnice Anniky Schleuové a její trenérky ke vzpurnému koni na olympijských hrách v Tokiu.

Schleuová si v olympijském závodě, v němž útočila na zlato, vylosovala pro jezdeckou část koně jménem Saint Boy (Svatý chlapec), který se jí vzpouzel a odmítal skákat.

Závodnice propukla v pláč a snažila se koně pomocí bičíku a ostruh přimět k poslušnosti. Trenérka Kim Raisnerová ji vyzývala, ať koně udeří, a sama to také do jeho zadní části těla udělala.

Německý svaz na ochranu zvířat v reakci na to podal na obě žalobu kvůli týrání zvířat. Trestnímu oznámení po dalších incidentech s koňmi na OH čelí i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Mezinárodní jezdecká federace (FEI). Zájmové sdružení Wild beim Wild zabývající se ochranou zvířat viní obě organizace z porušování práv zvířat.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

Soutěž pod pěti kruhy byla dlouho pětidenní, od Atlanty 1996 byl program zhuštěn do jednoho dne. Na příštích hrách v Paříži by sportovci měli stihnout plavání, šerm, parkur a kombinovaný běh se střelbou v novém formátu během pouhých 90 minut.

"Ta změna bude samozřejmě složitá, avšak zkuste v ní nevidět pouze komplikace, ale také příležitost, která na vás čeká v cílové rovince. Moderní pětiboj je sport s unikátním odkazem, který se i v 21. století dál vyvíjí," napsal na webu UIPM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Úřad průmyslového vlastnictví loni uznal nejméně patentů od roku 2011

Úřad průmyslového vlastnictví ČR loni vydal či validoval českým a zahraničním přihlašovatelům 5 076 patentů, což je nejméně od roku 2011, kdy jich uznal 5 029. V meziročním srovnání jich bylo zhruba o 1 700 méně. Na zahraniční přihlašovatele loni připadalo 93 procent patentů, čeští vynálezci jich obdrželi zbylých sedm procent, tedy 355. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Čeští přihlašovatelé podali v loňském roce k patentové ochraně 507 přihlášek svých vynálezů nebo nových technických řešení, což je nejméně za dobu vedení statistiky Českého statistického úřadu, tedy od roku 1995. V meziročním srovnání klesl jejich počet o 34.

Mezi českými přihlašovateli, jimž Úřad průmyslového vlastnictví udělil patent, dominují podniky, v loňském roce jich získaly 166. Následovaly veřejné vysoké školy s 98 patenty, 53 patentů náleželo fyzickým osobám a 34 veřejným výzkumným institucím. "Mezi podnikovými patenty převažovaly ty, které byly uděleny domácním firmám, konkrétně se jednalo o 135 patentů. Zahraničním afilacím jich pak bylo v roce 2022 uděleno 31," uvedl Karel Eliáš z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Dva lidé zemřeli při pádu letadla na bavorské straně Šumavy

Dva mrtvé si vyžádal pád malého letadla na bavorské straně Šumavy. Podrobnosti o neštěstí nedaleko českých hranic policie dosud nesdělila.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 31 minutami

Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry vyzval sociální sítě k boji proti dezinformacím

Český premiér Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry evropských zemí v otevřeném dopise vyzval největší sociální sítě, aby efektivněji bojovaly s dezinformacemi. Mezi adresáty dopisu jsou například firma Twitter nebo společnost Meta, která provozuje Facebook a Instagram.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy