Boleslav je v Konferenční lize. V Maďarsku s novým trenérem soupeře rozstřílela

29. 8. 2024 20:56
Fotbalisté Mladé Boleslavi v odvetě 4. předkola Konferenční ligy vyhráli v Paksi 3:0 a v součtu s domácí remízou 2:2 postoupili potřetí v historii a po 17 letech do hlavní fáze evropského poháru. Domácí utkání budou však hrát v azylu v Hradci Králové.
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi | Foto: Profimedia

Středočeši v premiéře nového kouče Andrease Brännströma rozhodli po změně stran. Ve 48. minutě otevřel skóre Lamin Jawo a v 55. minutě zvýšil Martin Králik. V nastavení přidal pojistku Matěj Pulkrab.

Mladoboleslavští fotbalisté navázali na postup přes litevský Transinvest a Hapoel Beer Ševa a prošli přes předkola do hlavní fáze evropského poháru po sedmi nezdarech v řadě. Skupinu si dosud zahráli pouze v sezonách 2006/07 a 2007/08 v Poháru UEFA. Za postup do Konferenční ligy dostanou bonus 3,17 milionu eur (asi 80 milionů korun).

Jména šesti soupeřů pro nově zavedenou ligovou fázi Konferenční ligy se Středočeši dozvědí při pátečním losování.

Český fotbal bude mít na podzim v Evropě čtyři zástupce. Pražskou Spartu čeká Liga mistrů, Slavii Evropská liga. O postup do EL usiluje i Plzeň, která ve 4. předkole po domácí výhře 1:0 nastoupila k odvetě na hřišti Hearts od 20:45. V případě neúspěchu bude hrát Konferenční ligu.

"Musím ocenit všechny hráče, nebyla to pro ně jednoduchá situace. Museli se během dvojzápasu vypořádat se změnou kouče, měli jsme společně jen tři tréninky. Poděkování zaslouží i realizační tým a bývalý trenér, vybudovali tu mužstvo s velkým srdcem. Pro celý klub je to velký úspěch," řekl Brännström v klubové nahrávce pro média.

Švédský trenér, který teprve v sobotu nahradil na lavičce Davida Holoubka, zvolil stejně jako soupeř rozestavení se třemi stopery. Do sestavy se vrátil zkušený obránce Suchý, který převzal i roli kapitána. Paks vedl s páskou do utkání uzdravený levý bek János Szabó.

Domácí poprvé zahrozili už ve třetí minutě, kdy musel brankář Trmal na zem po Vécseiově ráně zpoza vápna. Paks byl v prvním poločase lepší, největší šanci ale měl paradoxně mladoboleslavský Jawo. Gambijský útočník si v 18. minutě naskočil na Vydrův centr a jeho hlavičku pod břevno vytáhl gólman Simon na roh.

Paks se dostával do zakončení a nebál se střílet ze střední vzdálenosti. Trmal si připsal v úvodním dějství šest zákroků, ty nejtěžší po Harasztiho střele z úhlu ve 20. minutě a po Tóthově pokusu z otočky po půlhodině hry. Do kabin šli hráči obou celků stejně jako před týdnem za stavu 0:0.

"První půli jsme se do toho těžko dostávali, vázla nám kombinace, nedokázali jsme udržet míč. Nebyli jsme spokojení, ale udrželi jsme nulu, což bylo důležité. V kabině jsme si něco řekli, druhou půli jsme začali výborně a po prvním gólu už se to obrátilo k nám," uvedl Suchý.

Po nevýrazném prvním poločase vstoupil český tým do toho druhého nejlepším možným způsobem. Jawo se za pokutovým územím uvolnil přes dva obránce a nechytatelně poslal míč do pravého horního rohu. Devětadvacetiletý útočník, kterého v úvodu sezony trápily zdravotní problémy, oslavil gólem premiérový start v základní sestavě v novém ročníku.

Odpovědět mohl bleskově Osváth, sám před Trmalem ale z ideální pozice netrefil bránu. V 55. minutě navíc Ladra našel ze standardní situace přesně Králika a ten hlavou zvýšil na 2:0. Slovenský stoper dal třetí gól v posledních čtyřech soutěžních zápasech, trefil se i v odvetě na hřišti Hapoelu Beer Ševa.

Domácími "slepené" inkasované branky otřásly a nemohli se dostat znovu do tempa. Naopak v 65. minutě mohl rozhodnout Ladra, jeho křížnou střelu po brejku vyrazil skvělým zákrokem Simon.

Mladá Boleslav dohrála závěrečnou půlhodinu s přehledem. Paks si připsal první střelu na bránu po změně stran až v 84. minutě, střelec z úvodního zápasu Böde ale hlavou Trmala nepřekonal.

Ve druhé minutě nastavení stvrdil triumf vnějším nártem střídající Pulkrab a Středočeši zvítězili i ve třetím venkovním utkání v předkole. Třemi dvojzápasy prošli bez porážky. "Paks se samozřejmě do nějakých šancí dostal, je to play off Konferenční ligy, soupeř svou kvalitu měl. Ale jinak jsme se snažili hrát kompaktně, odehráli jsme to jako tým skvěle," ocenil Suchý.

Paks prohrál v pohárech po šesti zápasech a na premiérový postup do hlavní fáze nedosáhl.

Azyl v Hradci Králové

Mladoboleslavská Lokotrans Arena ovšem nesplňuje podmínky UEFA.

Pětitisícový stadion v Mladé Boleslavi nemá požadovanou kapacitu pro pořádání utkání hlavní fáze evropských pohárů. Ta je stanovena na 8000 míst, aby splňovala podmínky UEFA pro stadiony čtvrté kategorie.

Předkola ještě odehráli mladoboleslavští fotbalisté na domácí půdě, pro hlavní soutěž si ale museli už před sezonou dohodnout azyl v nové Malšovické aréně v Hradci pro 9300 diváků. Východočeši hráli mezi lety 2021 až 2023 během výstavby svého stadionu právě v Mladé Boleslavi.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Konferenční ligy:

Paksi FC - FK Mladá Boleslav 0:3 (0:0)

Branky: 48. Jawo, 55. Králik, 90.+2 Pulkrab. Rozhodčí: Visser - Vanyzere, Nijssen - Boterberg (video, všichni Belg.). ŽK: Ötvös - Trmal, Pulkrab, Suchý. První zápas 2:2, postoupila M. Boleslav.

Sestavy:

Paks: Simon - Ötvös, Kinyik, Vas - Osváth, Vécsei (68. Balogh), Papp, Mezei (57. Böde), J. Szabó (76. B. Szabó) - Haraszti (57. Silye), Tóth. Trenér: Bognár.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik - Kostka, Sakala (90. Donát), Vydra, Fulnek (79. Kadlec) - Kušej (79. Pulkrab), Ladra (90. Matějovský) - Jawo (64. Langhamer). Trenér: Brännström.

Další odvetná utkání 4. předkola fotbalové Konferenční ligy:

Mistrovská část:

HJK Helsinky - Klaksvík (Faer. ostr.) 2:1 (0:0), první zápas 2:2, postoupily Helsinky; The New Saints (Wal.) - Panevežys (Lit.) 0:0, první zápas 3:0, postoupil TNS; Santa Coloma (And.) - Víkingur Reykjavík 0:0, první zápas 0:5, postoupil Víkingur; Celje - Pjunik Jerevan 4:1 (2:0), první zápas 0:1, postoupilo Celje; Larne (Sev. Ir.) - Lincoln (Gibr.) 3:1 (2:1), první zápas 1:2, postoupil Larne.

Hlavní část:

Astana - Brann Bergen 3:0 (0:0), první zápas 0:2, postoupila Astana; Zira (Ázerb.) - Omonia Nikósie 1:0 (0:0), první zápas 0:6, postoupila Omonia; Ružomberok - Noah (Arm.) 3:1 (2:0), gól za domácí Hladík, první zápas 0:3, postoupil Noah; Pafos (Kypr) - Kluž 3:0 (2:0), první zápas 0:1, postoupil Pafos; Olimpija Lublaň - Rijeka 5:0 (4:0), první zápas 1:1, postoupila Lublaň, Trabzonspor - St. Gallen 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na pen. 4:5, první zápas 0:0, postoupil St. Gallen; Zrinjski Mostar - Vitória Guimaraes 0:4 (0:3), první zápas 0:3, postoupil Guimaraes; Cercle Bruggy - Wisla Krakov 1:4 (0:2), první zápas 6:1, postoupily Bruggy; Panathinaikos Atény - Lens 2:0 (0:0), první zápas 1:2, postoupil Panathinaikos; Drita (Kos.) - Legia Varšava 0:1 (0:0), gól Pekhart, první zápas 0:2, postoupila Legia; Kilmarnock - FC Kodaň 1:1 (1:0), první zápas 0:2, postoupila Kodaň; Maribor - Djurgaarden 0:1 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Djurgaarden; Heidenheim - Häcken 3:2 (1:0), první zápas 2:1, postoupil Heidenheim; Servette Ženeva - Chelsea 2:1 (1:1), první zápas 0:2, postoupila Chelsea; Betis Sevilla - Kryvbas 3:0 (3:0), první zápas 2:0, postoupil Betis, Puskás Akadémia - Fiorentina 1:1 po prodl. 1:1 (1:1, 0:0), na pen. 4:5, první zápas 3:3, postoupila Fiorentina.

Mohlo by vás zajímat - Priske utrpěl překvapivou ztrátu v derby:

Podívejte se na sestřih utkání Sparta Rotterdam - Feyenoord, ve kterém tým Briana Priskeho utrpěl další ztrátu | Video: Asociated Press