Netflix pobouřil svět tenisu. "Všemi milovaného" Rusa popsal jako padoucha

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 4. 2024 7:32
Dokumentární série Break Point z prostředí špičkového tenisu s největší pravděpodobností skončí letošní nepovedenou druhou sérií. Streamovací gigant Netflix se navíc musí popasovat s kritikou za některé přešlapy, trnem v očích tenisové veřejnosti se stal zejména díl jednostranně popisující rivalitu mezi Němcem Alexanderem Zverevem a Rusem Daniilem Medveděvem.
Alexander Zverev a Daniil Medveděv, hlavní nepřátelé podle seriálu Break Point.
Alexander Zverev a Daniil Medveděv, hlavní nepřátelé podle seriálu Break Point. | Foto: Reuters

Inkriminovaná epizoda popisuje Zverevův návrat k vrcholovému tenisu po těžkém zranění, které utrpěl v semifinále Roland Garros 2022 ve chvíli, kdy dostával do velkých problémů pozdějšího šampiona Rafaela Nadala.

Němec si tehdy na pařížské antuce přetrhal vazy v pravém kotníku, kurt opustil na vozíku a v slzách a musel na operaci.

Do roka se ale dokázal vrátit a velmi rychle se znovu zařadit mezi největší tenisové hvězdy.

Díl Break Pointu nazvaný Unfinished Business o tom emotivně vypráví, jeho ostrá kritika ale přišla prakticky okamžitě po zveřejnění.

Hlavním důvodem pro ni byl fakt, že se tvůrci vyhnuli jakékoli zmínce o obviněních z domácího násilí, kterým německý tenista čelí ze strany hned dvou bývalých přítelkyň a která vytrvale odmítá.

Místo toho dojemně popsali Němcův comeback a výhradně jeho optikou vykreslili Medveděva jako padoucha světového tenisu.

"Ví, jak si pohrávat s hlavou soupeře. Dělá během zápasů spoustu nefér věcí, kterými získává výhodu. Já jsem člověk, který rád vyhrává nebo prohrává pouze tenisem. Nejsem ten, kdo zkouší hrát špinavé hry, aby rozhodil soupeře. K tomu jsem nebyl vychován," vypráví Zverev.

Medveděv je jistě kontroverzní postavou, často se v minulosti dostával do křížku s fanoušky, vždy upřímně a bez servítků vyjadřuje své názory a má specifickou povahu.

Mnohým fanouškům tenisu přesto přišlo zvláštní, nepřesné a nefér, jak je v epizodě popisován, aniž by mohl vyznění vyvážit vlastním pohledem na věc.

Nabídnutý narativ rozčílil mnohé z nich. Třeba i bývalou hráčku Andreu Petkovicovou, nynější tenisovou moderátorku a expertku.

"Mluvím s lidmi, kteří se o tenis tolik nezajímají a kteří viděli seriál. Přijdou za mnou a říkají: Medveděv je takový kretén! On je ten nejhorší! Já jim říkám: Cože? Tohle už nikdy neříkejte," vysvětlila Petkovicová v podcastu Rennae Stubbsové, jak podle ní epizoda uškodila obrazu Medveděva u diváků detailně neseznámených s realitou.

"I tři měsíce od premiéry mě to vyloženě štve. Ano, Daniil má divné vtípky, ale je to jeden z nejmilovanějších lidí na okruhu ATP. Zverev je možná jediný, kdo ho nemá rád," popsala Petkovicová, paradoxně Němka.

"Uslyšíte to v každém interview s hráči. Kdo je nejvtipnější? Medveděv. Kdo je nejchytřejší? Medveděv. Kdo je nejvíc v pohodě? Medveděv. Vyhraje to pokaždé a pak přijde Netflix a zobrazí ho jako záporáka? Upřímně, jděte někam," poslala Netflixu jasný vzkaz někdejší světová devítka.

Sám Medveděv byl na epizodu tázán po jejím zveřejnění v lednu během Australian Open. "Na tuhle otázku jsem čekal," odvětil v Melbourne s úsměvem.

"Ještě jsem se nedíval a nejspíš ani nebudu, protože bych z toho byl nejspíš frustrovaný. Ale slyšel jsem, o co tam zhruba jde. Takhle prostě Netflix funguje, lidé ho milují, protože věci přehání," uvedl.

Sám pak potvrdil to, co je jasné každému, kdo se kolem tenisu pohybuje nebo se o něj podrobněji zajímá: Medveděv je na okruhu velmi oblíbený.

"Lidé kolem mě a soupeři z tenisové šatny vědí, jaký jsem. Nějaký jsem na kurtu, tam to může být zrádné, ale mimo kurt mám, myslím, velmi dobrý vztah prakticky se všemi na tour. Víc k tomu nemám co dodat, protože seriál prostě není to samé, co reálný život," vysvětlil osmadvacetiletý šampion US Open z roku 2021, který už byl světovou jedničkou a nyní je čtvrtým hráčem žebříčku ATP.

Dokumentární sérií z tenisového světa chtěl Netflix napodobit úspěch seriálu Drive to Survive z prostředí šampionátu formule 1.

První tenisová série ještě snesla přísnější měřítko, už ta ale trpěla neúčastí největších hvězd, které se nepodařilo přesvědčit, aby obětovaly soukromí a nechaly se sledovat kamerami takřka na každém kroku.

Druhá série se z deseti dílů smrskla na šest a zaměřila se více na americké publikum. Blíže představovala mladé naděje Francese Tiafoea, Tommyho Paula nebo Taylora Fritze, jejichž příběhy ale nakonec nebyly pro diváky tolik zajímavé.

"První sezonu jsem viděla, druhou jsem nedokoukala. To hovoří za vše. Je to škoda, jako tenisté jsme do projektu vkládali velké naděje, zvlášť po úspěchu Drive to Survive. Mysleli jsme, že to bude cool a zvýší se zájem o tenis. To se ale nestalo," zkritizovala pořad ruská tenistka Darja Kasatkinová.

Jistým oživením fádní druhé sezony mohla být právě epizoda o Zverevovi, jenže jednostranný pohled tvůrců působil spíše jako Němcovo osobní PR než komplexní dokumentární vhled.

"Opravdu hodně mě to naštvalo. Nejdřív jsem jen mávla rukou, že o nic nejde, protože každý ví, že je Medveděv skvělý chlap. Jenže pak jsem zjistila, jak kvůli tomu jeho reputace utrpěla u lidí, kteří tenis nesledují," zopakovala Petkovicová.

Mimochodem, Medveděv a Zverev se utkali ve vypjatém semifinále letošního Australian Open, ruský tenista dokázala otočit z 0:2 na 3:2 na sety a zahrál si své šesté grandslamové finále, z toho páté neúspěšné.

Série Break Point sice ještě nebyla oficiálně zrušena, štáb Netflixu, v minulých letech všudypřítomný, ovšem v aktuální sezoně v okolí tenisových kurtů chybí. 

 

Právě se děje

Další zprávy