"Kdo to je?" V USA netušili, kdo je Macháč. Se Siniakovou překonali slavný pár

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 1. 4. 2024 11:05
Nový světový žebříček potvrdil vzestup Tomáše Macháče, po životním představení na turnaji v americkém Miami si český tenista zajistil místo mezi padesáti nejlepší hráči. Ve světě tenisu jeho příběh rezonuje.
Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková
Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková | Foto: ČTK

"Kdo je ten s těmi šortkami?"

V průběhu minulého týdne známý americký tenisový reportér Steve Tignor v textu věnovaném Macháčovi popsal, jak se ho lidé zvědavě ptali na pohyblivého, agresivního, šikovného hráče hrajícího v nápadně krátkých šortkách jako vystřižených ze 70. let minulého století, z dob Björna Borga či Johna McEnroea.

Tignor popsal, jak v jeho tenisovém klubu ještě před turnajem v Miami nikdo neznal na výše položenou otázku odpověď.

Jistě, Macháč už nějakou dobu udivoval pozornější tenisové publikum, až nyní se však výrazněji představil specifickým americkým davům.

Jeho jízda do čtvrtfinále významného podniku v areálu Miami Gardens se středobodem v efektním Hard Rock Stadium poutala pozornost i v konkurenci největších osobností a jejich příběhů, včetně fenomenálního titulu domácí hrdinky, po sezoně kariéru končící Danielle Collinsové.

Moderátorka Blair Henleyová sdílela na sociálních sítích humorný moment z rozhovoru přímo na dvorci.

"Lidi, zeptala jsem se Tomáše Macháče na jeho kraťasy. On si je vytáhl ještě výš a pak se zeptal diváků, jestli se jim to líbí. Spoiler: Líbilo. Moje práce tady je hotová," smála se.

Originální herní úbor se stal poznávacím znamením českého hráče a jakousi nadstavbou, která mu pomohla získat spoustu nových fanoušků.

"Skoro to vypadalo, jako by byl více známý pro to, co nosí, než jak hraje," popsal Tignor.

Podobnou pozornost by ovšem nepoutal, kdyby v první řadě nehrál vynikající tenis. "Krátké trenýrky, velká hra," napsal Tignor do titulku.

Macháč nadchl překvapivě rychlou výhrou nad světovou šestkou Andrejem Rubljovem nebo maratonskou bitvou s Andym Murrayem. Celkem ovládl čtyři zápasy a po čtvrtfinále ho chválil i pozdější šampion, momentálně téměř neporazitelný Jannik Sinner.

"Je agresivní, fyzicky nadupaný. Myslím si, že bude mít skvělý rok," předpověděla světová dvojka.

Macháč v Miami absolvoval spoustu rozhovorů, byl na očích a nadšeně vyprávěl: "Proti těm nejlepším tenistům dokážu hrát pořád lépe a lépe. Začínám věřit sám v sebe. Není to lehké, je potřeba práce, práce a zase práce."

Mluvil o neustálé mentální bitvě, kterou tenista postupuje, když se snaží týden co týden posouvat své limity a postupovat žebříčkem vzhůru.

"Všechno je to o sebedůvěře. I když prohraješ tři čtyři utkání v řadě, pořád musíš věřit, že na to máš," řekl v rozhovoru pro Tennis Channel a zmínil i blahodárný vliv svého vztahu s elitní deblistkou Kateřinou Siniakovou.

"Hodně si navzájem pomáháme. Tedy ona mě stoprocentně a doufám, že i já jí," usmíval se. 

Společně se po jeho vzestupu zařadili mezi nejlepší současné tenisové páry na světě, jejich žebříčkový součet nyní dává číslo 84 (41. Siniaková, 43. Macháč).

Lepší jsou jen Britka Katie Boulterová (28) s Australanem Alexem de Minaurem (11) a také Ukrajinka Elina Svitolinová (17) s Francouzem Gaelem Monfilsem (45). Za české partnerství už v pomyslném pořadí klesli Paula Badosaová (82) ze Španělska s Řekem Stefanosem Tsitsipasem (12).

 

Právě se děje

Další zprávy