Dohnali Čechy, v Pekingu mohou vyhrát. Ale pohodlnost Švýcarům škodí, říká kouč Rosa

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
20. 1. 2022 14:13
Pavel Rosa si zahrál v NHL, vyhrál finskou a ruskou ligu, ovšem po konci kariéry zakotvil jako hokejový trenér ve Švýcarsku. Druhou sezonu pracuje ve Fribourgu coby asistent hlavního kouče, tamní prostředí a ligu poznal důvěrně i dříve. V rozhovoru Aktuálně.cz mluví nejen o tom, jak velké budou šance Švýcarů na olympiádě, kde ve skupině narazí i na Čechy.
Na MS v Rize Švýcaři proti Čechům uspěli, oba týmy se znovu střetnou na olympiádě.
Na MS v Rize Švýcaři proti Čechům uspěli, oba týmy se znovu střetnou na olympiádě. | Foto: Reuters

V Česku se po zveřejnění první nominace hokejistů na olympiádu tradičně rozjela docela velká debata. Co ve Švýcarsku?

Švýcarská nominace je bez překvapení. Jádro tvoří kluci, kteří tam jsou dlouho. Brankáři Reto Berra, Leonardo Genoni, obránce Raphael Diaz, útočníci Andres Ambühl, Denis Hollenstein a další. Tým vypadá dobře.

Zvlášť když budou ostatním chybět hráči z NHL. Švýcarům to nemusí vadit, naopak jejich šance porostou, že?

Budou patřit mezi favority. Turnaj bez hráčů NHL bude pro mě velmi zajímavý v tom, kolik týmů může vyhrát. U kluků z NHL by to bylo o jejich velké kvalitě, takhle je to o rovných šancích pro více mužstev.

Mají Švýcaři papírově silnější tým než Češi?

Myslím, že na papíře je to nastejno. Znám tedy spíše Švýcary, ale bude záležet na momentální formě, jak si kluci padnou s trenérem a jak budou plnit svůj daný systém.

Poletí Švýcaři do Pekingu s otevřenými medailovými ambicemi?

Už mnoho let se Švýcarům na mistrovství světa daří, často jim větší úspěch unikl v posledních sekundách. Několikrát byli blízko a na olympiádu pojedou vyhrát. Na základě těch výsledků se považují za tým, který na to má a mohl by to udělat. Vyhrát buď olympiádu, nebo MS.

Kompletně celý tým je ze švýcarské ligy, což je v rámci celé Evropy unikát, nicméně u Švýcarů nic zvláštního.

Kluci se ve švýcarské lize točí pořád dokola. Švýcarských hráčů není tolik a těch kvalitních ještě méně. Někteří z nich by ve větší konkurenci neměli místo, ale hraje si svým stylem už léta a jsou potřební. Tihle hráči to mají dobré, ve Švýcarsku jsou vážení, z hlediska financí zažívají kariéru bez velkých starostí. To samé Ambühl, na kterou už jede olympiádu?

Pátou, k tomu byl na šestnácti MS. Jak vnímáte hráče, který snad nestárne? Není mu ani čtyřicet.

Hokejově si to bezesporu zaslouží, ve Švýcarsku patří k nejlepším. Ani mu v jeho věku nechybí rychlost, která je dnes důležitá. Slyšel jsem o něm, že snídá, obědvá a večeří hokej. Pořád kouká na různé sestřihy, fakt pořád. Spoluhráč, který s ním byl na pokoji na MS, říkal, že sleduje i ligy, které nejsou tak významné. Udržuje si obrovský přehled, je to budoucí trenér nebo manažer.

Zpět k vaší předchozí odpovědi. Proto Švýcaři téměř vůbec nechodí do KHL, Švédska či Finska? Když nevyjde NHL, vrátí se k domácí pohodě.

Stoprocentně. Klasický příklad byl Grégory Hofmann, který vloni dostal pootevřené dveře do NHL. Columbus získal jeho práva od Caroliny, jako protiváhu postavil svou volbu v draftu. V polovině sezony je Hofmann zpátky ve Švýcarsku. Nevidím mu do osobního života, ale tohle přece není normální. Zase se vracím k tomu, jak vážení zde reprezentanti jsou. Ať už z pohledu médií, nebo po finanční stránce.

Je to i o jejich pohodlnosti?

Rozhodně, pohodlnost je to pravé slovo.

Mluví se o rozvoji švýcarského hokeje, o tom, jak dohnal Čechy. Ale neuškodí mu do budoucna tato zmiňovaná vlastnost hráčů?

Ano, Švýcaři sice dohnali světovou úroveň, ale ten krůček na špičku jim ještě chybí. Na pohodlnost dojíždějí už teď. Kdyby bylo kluků více, byli by hladovější. Kdyby doma čekalo sto dalších adeptů na reprezentaci, ležela by na současných hráčích větší zodpovědnost, byli by pod větším tlakem.

Pojďme k českému týmu. Čím si vysvětlujete produktivitu Romana Červenky, který vede bodování švýcarské ligy? A dříve podprůměrný Rapperswil je dnes na prvním místě tabulky.

Když se daří týmu, daří se všem. Roman dělal body vždycky, ale to současné klima mu určitě pomáhá. Do Rapperswilu přišel nový trenér, hned po prvním jejich zápase v sezoně jsem říkal, že budou nahoře. Hrají jednoduchý systém, hráči to plní, Roman si hraje to svoje. Rád bych na dva týdny nakoukl do Rapperswilu, jak to kouč s Romanem mají, jak tam pracují. Jak se s ním baví, jestli ho nechává spíš v klidu, zajímalo by mě to. Spolupráce s top hráči je vždy specifická.

Do reprezentace se vrací po čtyřech letech. A tedy zaslouženě?

Vede švýcarskou ligu, kterou bychom v Česku měli oprávněně respektovat. Po KHL a Švédsku je na stejné úrovni s ostatními. Takže z toho pohledu by měl v týmu být. Roman hraje trochu starším stylem hry, ale platí to. Kluci, kteří si puk podrží a mají trpělivost, jsou potřeba.

Český hokejový trenér Pavel Rosa na střídačce Fribourgu v Lize mistrů.
Český hokejový trenér Pavel Rosa na střídačce Fribourgu v Lize mistrů. | Foto: ČTK

Jaké máte ze švýcarské ligy postřehy k Janu Kovářovi, Matěji Stránskému a Michaelu Frolíkovi, kteří jsou také v nominaci?

O Kovářovi se nemusíme moc bavit. Je to perfektní hráč, lídr. Ukázal to v play off švýcarské ligy i na MS. Přinese kvalitu, trpělivost a sebevědomí pro ostatní kluky. Stránský dělá ve Švýcarsku body, těží ze své postavy. Umí dát gól, dobře hru vidí. Frolík je zkušený hráč, pořád rychlý. Nevím, kam s ním trenéři budou počítat, ale tipoval bych i oslabení.

Váš Fribourg, který do Pekingu pošle Berru, Diaze a útočníka Killiana Motteta, je ve švýcarské lize druhý. Jak v klubu hodnotíte dosavadní průběh sezony?

Podobně jako Rapperswil jsme pár věcí změnili, kluci to plní, a tak jsme nahoře. Když to neplní, je nám ouvej, třeba ve středu jsme takhle prohráli v Ženevě. Ale vytvořili jsme v kabině skvělou partu, sezona běží dobře. Musím to zaklepat.

Historicky první titul je v klubu a ve městě obrovským snem?

Fanoušci už nechtějí nic jiného než titul. Postavila se nová hala, kterou se nám daří plnit, zatímco ostatní stadiony jsou poloprázdné. Lidi u nás mají hokej rádi, hlavně když se daří. (úsměv) Je to trochu taková francouzská mentalita, jako v Montrealu. Buď jsme hrdinové, nebo s námi do koše. Ale je to fajn. Po olympiádě bude program hodně natěsnaný, pak už budeme cílit na play off.

Od mládeže jste v trenérské hierarchii postoupil na post asistenta hlavního kouče. Míříte výhledově za nejvyšší pozicí?

Stoprocentně. Čekám, až na to budu připravený, není kam spěchat. Mnoho trenérů udělalo chybu, že se na pozici hlavního kouče hnali moc rychle. Záleží, co se mi kde otevře, ale směřuju za tím. Pořád se učím, sbírám zkušenosti. Jednoho dne se do toho pustím a budu hledat. Ať už ve Švýcarsku, kde by bylo skvělé zůstat, ale i jinde, pokud by byla nabídka, tak bych do toho šel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima oznámil, že bude kandidovat na prezidenta

Bývalý rektor Karlovy univerzity a šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima chce kandidovat na prezidenta, řekl to v rozhovoru pro Deník. "Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů," sdělil Deníku. Zima chce usilovat zřejmě o získání podpisů občanů, ke kandidatuře potřebuje podpis aspoň 50.000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Česko podporuje vstup Moldavska do EU, země očekává odpověď EK v červnu

Česko podporuje moldavské snahy o vstup do Evropské unie. Půjde o jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině letošního roku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s moldavským ministrem zahraničí Nicolaem Popeskem to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Moldavsko očekává odpověď Evropské komise na svoji žádost o vstup do EU zhruba v první polovině června, řekl Popescu.

Moldavsko společně s Gruzií oficiálně požádaly o vstup do unie 3. března po ruské invazi na Ukrajinu, která o členství v EU požádala také. Popescu řekl, že jeho země odpověděla na set zhruba 2000 otázek Evropské komise asi ve stejné době, jako Ukrajina a Gruzie. Konkrétní datum, dokdy komise odpoví, země nemá, ale očekává ji v první polovině června. Zásadní v tomto ohledu bude pak jednání lídrů zemí EU v rámci Evropské rady.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ministerstvo nejspíš umožní provozovat fotovoltaiku bez licence až do 40 kilowattů

Bez licence na výrobu elektřiny bude zřejmě možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu do výkonu až 40 kilowattů. Změnu energetického zákona by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě zhruba za měsíc. Na konferenci Solární energie a akumulace v Česku to ve čtvrtek řekl náměstek ministra René Neděla.

V současné době není licence potřeba pro elektrárny pouze do deseti kilowattů. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu. Výhodou provozování solární elektrárny bez licence je to, že se provozovatel nestává podnikatelem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Národní galerie vyhlásila soutěž na český projekt pro bienále architektury

Národní galerie Praha vyhlásila otevřenou soutěž pro národní pavilon České republiky na bienále architektury, které se v italských Benátkách uskuteční příští rok. Zájemci mají předložit vzájemně propojený digitální a prostorový koncept, předpokládaný rozpočet je 5,6 milionu korun. Porota vybere vítěze do konce června.

Pavilon se však nyní rekonstruuje a s jeho využitím pro bienále architektury se nepočítá. "Aktuální nestandardní situace, kdy je Český a Slovenský pavilon uzavřen, vybízí autory a kurátorské týmy k novým cestám prezentace, které nejsou závislé na tradici jasně definovaného prostoru bienále," říká mluvčí galerie Eva Sochorová.

Zájemci mají odevzdat návrh dvou vzájemně propojených variant konceptu. Ten první na takzvaný digitální pavilon bude ukotven v prostoru před budovou v zahradách Giardini della Bienale. Druhé, prostorové řešení je zamýšleno v objektu Arsenale, v expozici o rozloze 200 metrů čtverečních.

Výběrové řízení je jednokolové. Galerie vítá zejména "transdisciplinární autorské kolektivy z kreativních profesí a týmy, které svým složením podpoří diverzitu a genderovou vyváženost". Předpokládaná odměna pro vítěze je 400 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy