Praha – V zámořské NHL padá každým rokem méně a méně gólů. Odborníci se shodují, že se s tím musí něco dělat. Každý však navrhuje jiné řešení. Zvětšit šířku kluziště, zvětšit branky, nebo zmenšit výstroj brankářům? To jsou nejčastěji probírané varianty.
Příčiny nastalé situace jsou zřejmé. Liga se vyrovnala, každý může porazit každého. V roce 2005 nadešly v platnost platové stropy. Hra se zrychlila, počet faulů výrazně klesl. Celý tento proces zapříčinil vymizení bouračů a bitkařů ze čtvrtých formací, na které prostě nezbylo místo a peníze.
Trenéři začali používat videa, analyzovat je a podle nich sestavovat systémové konstrukty pro pokrytí každého centimetru ledu. Jako nejzásadnější se však zdá obrovský nárůst rozměrů brankářské výstroje.
Radikální zmenšení? Ano!
O možnostech jejího zmenšení mluví na veřejnosti zejména bývalý kanadský gólman Corey Hirsch, který v současnosti pracuje jako expert pro televizní stanici Sportsnet.
Ve videu, které můžete zhlédnout ZDE, popisuje, na kterých částech by se dalo ubrat. "Tak třeba vesta, trčí nesmyslně nahoru a dělá brankáře většího. Zakulaťme ji kolem ramen," vyzývá. Na paškál si ale vzal téměř celou výstroj.
Zmenšil by betony, hokejku i vyrážečku, u které ukázal na část nad zápěstím. "Té se mezi gólmany říká slangově švindl a není to pro nic za nic. Neslouží k ochraně, jen zabírá místo," nebere si servítky účastník olympijských her 1994 v Lillehammeru.
Výsledný efekt by měl vypadat takto:
Model of how the NHL wants goalie equipment to be decreased in size 🤔 pic.twitter.com/OCUqS31JDX
— Hockey Central (@HockeyCentraI) March 16, 2016
"Pointou toho celého je, že máme kvalitní materiály jako kevlar a různé pěny, díky kterým můžeme dosáhnout toho, že brankář bude vypadat stejně jako ti ze sedmdesátých, osmdesátých let a zároveň bude chráněn stejně kvalitně jako doposud," myslí si.
Srovnání s minulostí
Průměr branek v zápasech NHL se letos sotva přehoupl přes pět, což je nejmíň za posledních třináct let. Nejvíce skórujícím mužstvem této sezony je pět kol před koncem základní části Dallas, jehož hráči vstřelili zatím 350 gólů. Před třiceti lety byl nejméně úspěšným celkem Detroit, který však i tak dosáhl mety 360 branek.
Přes průměr tří vstřelených gólů na zápas se letos kromě Dallasu přehoupl jen už jistý vítěz Prezidentova poháru Washington. Ještě před deseti lety bylo takových týmů šestnáct.
"Brankáři jsou velcí chlapi ve skvělé formě, navíc s výbornou technikou a vybavením v zádech. Při kombinaci toho všeho je pak docela těžké skórovat," řekl generální manažer Tampy Bay a bývalý vynikající útočník Steve Yzerman.
Dnes se průměrná úspěšnost zásahů maskovaných mužů šplhá až k 92 procentům. Před dvaceti lety bylo alespoň 90 procent vzácností.
"Nejsem si jistý, o kolik lze ještě zmenšit brankářskou výstroj, aby to přineslo vytoužený efekt. Pokud chcete víc gólů, zvětšete brány," myslí si dvoumetrový gólmanský čahoun Ben Bishop.
Toews: Nechte hokej hokejem!
Návrh na zmenšení výstroje už prošel hráčskou asociací, nyní ho ještě musí schválit komise soutěže a Rada guvernérů. Změny by se v praxi měly týkat hlavně chrániče hrudi a kalhot. Od příští sezony by pak podle všeho měly novoty nabýt platnost.
A jaké další změny se ještě zvažují? Například odebrání výhody bránícímu týmu vyhodit puk přes všechny čáry bez odpískání zakázaného uvolnění. Padl i návrh, že vyloučený hráč by zůstal na trestné lavici po celou dobu trestu bez ohledu na to, zda útočící tým skóruje, nebo ne.
Ať tak či onak, některým hráčům nejsou úpravy regulí zrovna po chuti. "Lidé si hokej zamilovali takový, jaký je. I zápas dvou nejlepších celků, třebaže v něm nepadne mnoho branek, může být stále vzrušující podívanou. Už mě unavují všechny ty řeči o změnách pravidel. Odpoutává to tento sport od jeho kořenů, od jeho tradice a historie," dodal Jonathan Toews, který jako kapitán dovedl Chicago ke třem Stanley Cupům za posledních šest let.