Praha – "Jednoduše volám po uzavření hranic Spojených států pro muslimy," prohlásil Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta, v úterním vysílání pořadu stanice ABC. Horečně diskutovaný výrok pronikl i mezi hráče hokejové NHL.
Trumpův volební manažer Corey Lewandowski později agentuře AP sdělil, že zákaz překročit hranice by se týkal všech muslimů – žadatelů o přistěhovalecká víza i turistů. Není jasné, jakou roli mají ve vizi stavebního magnáta profesionální sportovci.
Proti kontroverznímu výroku už se však ohradil praktikující muslim Nazem Kadri, který sice obléká dres kanadského Toronta, ale do USA létá v rámci programu severoamerické NHL často.
"Myslím si, že (Trump) jen šíří bludy, ale je to jeho názor," pověděl Kadri deníku Toronto Star. "Řekl bych, že tím akorát ubližuje vlastní kampani."
Kadri mezi slavnými muslimy
To ale není vůbec jisté. Přestože hýří hrubými výroky proti menšinám nebo politickým konkurentům, vévodí republikánským kandidátům na prezidenta. Opatření proti muslimům je podle něj nutné pro bezpečnost země, s čímž nesouhlasí Bílý dům či Trumpovi soupeři z prezidentského klání.
Jinak věci vidí také Kadri i jeho americký spoluhráč Garret Sparks, jenž o Trumpově záměru pronesl: "Tohle není dobrý nápad, žijeme v roce 2015."
Mimochodem, Sparks se nedávno stal prvním brankářem v historii Toronta, který v premiéře vychytal nulu. To útočník Kadri působí ve slavném klubu už šestým rokem, letos stejně jako většina týmu trochu zaostává za očekáváním. Ve 27 zápasech nasbíral jen 11 bodů (5+6).
Soustavně však poutá pozornost tím, že je jedním z hrstky muslimů v dějinách NHL. Deník Washington Post nedávno zařadil Kadriho mezi slavné muslimské sportovce v textu, kterým reagoval na tweet Donalda Trumpa. Ten zpochybňoval výrok prezidenta USA Baracka Obamy, jenž prohlásil: "Muslimští Američané jsou naši přátelé, sousedé, spolupracovníci a sportovní hrdinové."
K islámu se hlásí i Jakupov
Kadri článek ocenil, byť má kanadské občanství. "Chtěl jsem do hokeje přinést trochu víc rozmanitosti, aby děti neměly dojem, že tenhle sport je jen pro někoho," pronesl.
Když vyrůstal, muslimské hokejové vzory hledal jen těžko. Kanaďané Ramzi Abid a Alain Nasreddine se mezi zámořskou elitou jen mihli. Zato 25letý Kadri už stihl v juniorech i mezi dospělými reprezentovat Kanadu a v Torontu rozhodně nepaběrkuje.
Potomek libanonských imigrantů, jenž vyrůstal v ontarijském Londonu, však není jediným "oficiálním" muslimem v NHL. K islámu se hlásí i Rus Nail Jakupov z Edmontonu, silně věřící ale podle svých slov není.
I on však jistě bude sledovat, kdo se stane příštím americkým prezidentem. Kadri v návaznosti na výroky republikánského kandidáta Trumpa dodává: "Jsem šťastný, že žiju v zemi jako Kanada, kde politici neříkají takové věci, kvůli kterým se lidé cítí nepatřičně."