EBEL už není popelka. Znojmo už sledují i čeští trenéři, ví lodivod Orlů

Lukáš Caha Lukáš Caha
20. 10. 2015 12:01
Znojmo nadále vévodí mezinárodní EBEL lize. Jeho výkonů si všímají už i čeští trenéři a povědomí o soutěži, v níž působí kromě Čechů i týmy z Rakouska, Maďarska, Slovinska a Itálie, začíná růst.
Trenér Jiří Režnar stojí na střídačce Znojma třetím rokem.
Trenér Jiří Režnar stojí na střídačce Znojma třetím rokem. | Foto: Lukáš Caha

Znojmo - Již devět kol jsou znojemští hokejisté v čele mezinárodní EBEL ligy. Ze třinácti zápasů nezískali body jen ve dvou. V neděli zvládli přímý souboj o čelo tabulky s Lincem a dnes se chystají do Vídně.

"Až skončí sezona a budeme někde nahoře, tak nás to bude těšit. Teď je to zatím jen základní část a za čtyři kola může být vše jinak," zůstává skromný hlavní kouč Orlů Jiří Režnar. "Může se stát, že jste větší část sezony první a nakonec stejně nepostoupíte do play off. Pak je to všechno zbytečné."

Takové výsledky ve Znojmě nepamatují dlouhé roky. A zájem o zdejší hokej již překročil hranice Jihomoravského kraje. "I lidé mimo Znojmo začínají naše zápasy sledovat v televizi nebo se přijedou podívat přímo na stadion," těší pětapadesátiletého kouče.  

Vnímají vaše výkony i české kluby? Jezdí se na vás dívat třeba trenéři?
Extraliga má stejné hrací dny, takže moc se sem nedostanou. Byli tu ale ti, kteří už v extralize skončili, nebo i funkcionáři z první ligy. Díky přímým přenosům na Sport 5 se EBEL dostává do povědomí českých diváků. Už to není taková popelka. Lidé mimo Znojmo začínají zápasy pravidelně sledovat v televizi, ale i na stadionu. Je tu kvantum kvalitních hráčů i ze zámoří, takže od toho se odvíjí i ta hra.

Kluby z EBEL se druhým rokem neztrácejí ani v Lize mistrů. Vídeň teď sehrála vyrovnané zápasy s Litvínovem
Ano. Bavili jsme se o tom s trenéry a byli překvapeni tou hrou Vídně. Myslím si, že povědomí hráčů i trenérů o EBEL roste.

Pomáhá vašim výsledkům i nový herní systém? V čem je jiný?
Hrajeme od letoška obranu ze zajištěného bloku s rychlým přechodem do útoku na čtyři hráče. Tým tomuto systému věří a vyhovuje mu. Musíme se jej držet.

Hraje nějaký extraligový tým podobně?
Bohužel jsem letos neviděl ještě ani jeden zápas extraligy, takže to nemohu říct.  

S výkony tedy musí panovat spokojenost…
Nedívám se na to, zda jsme první, nebo čtvrtí. Důležité to bude, až se tabulka začne dělit. Snad budeme tam, kde máme být.

Loni se Orli pyšnili svými vynikajícími přesilovkami, v jejichž využívání byli nejlepší v Evropě. Letos jste však na tato čísla nenavázali…
Vždycky je problém dát dohromady pětku hráčů, kteří na ty přesilovky budou chodit. Loni tu byli typově trochu jiní hráči. Ty přesilovky nejdou hrát kombinačně, ale musíme na to jít jednoduše. Soupeř si prohlédne videa a připraví se na nás. Stejně jako to děláme my. Protihráči ty puky umí blokovat. To se v zámoří učí již v mládežnických kategoriích.

Letos přešla EBEL na tříbodový systém. Asi vám to teď hraje do karet…
Určitě. Z těch třinácti kol jsme ze zápasu odešli zatím jen dvakrát bez bodu. Jinak alespoň ten bod ze zápasu vytěžíme. Když se vyhrává, tak rychle odskakujete. V tom je to dobré. Horší to je ale naopak.

Další novinkou je prodloužení tři na tři. Stejně jako v NHL. Co na to říkáte?
Je to vabank. Někdo se zblázní a letí. Hraje se nahoru dolů. Šance střídá šanci. Pro fanoušky je to určitě fajn.   

Nelichotivou bilancí pro Znojmo jsou ale trestné minuty. V tabulce fair play jste na samém konci. Jak proti tomu bojovat?
V neděli jsme odehráli poslední zápas, kdy hráči nebyli za zbytečné fauly sankcionováni. Jinak se z toho totiž asi nevyhrabeme. Proti Linci byl na konci třetí třetiny za stavu 2:2 úplně zbytečně vyloučený náš obránce. Mohli jsme přijít o všechny body. Je to ale také věc rozhodčích, jestli to písknou, nebo ne. Některé fauly jsou jasně dané, ale někdy je to opravdu na hraně. Bavíme se o tom. Hráči budou dostávat pokuty.  

Máte mladou brankářskou dvojici. Budete na ni spoléhat i nadále, nebo se poohlížíte po někom zkušenějším?
Jinou gólmanskou dvojku zatím nehledáme. Tomáš Fučík je talentovaný a pracuje dobře. Momentálně vytěžujeme Patrika Nechvátala, který chytá výborně. Může klidně odchytat celou sezonu. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy